۶ دقیقه

پیر چشمی و درمان آن

آنچه می خوانید...

چشم از حساس ترین اجزا بدن است که ممکن است دچار اختلالات و انواع عیوب انکساری چشم شود. در این مقاله سعی داریم تا به بررسی پیر چشمی و روش های درمان آن بپردازیم. همچنین روش های پیشگیری از این عارضه و مزایا و معایب هر یک را نیز تحت بررسی قرار خواهیم داد.

علت پیر چشمی چیست؟

به طور کلی چشم بخش بسیار ظریفی از بدن می باشد. این بخش از طریق آناتومی پیچیده‌ ای توانایی تشخیص اجسام دور، نزدیک، روشنایی و تاریکی را دارد. به وجود آمدن هرگونه مشکل با هر علتی در این ساختار موجب برهم زدن توانایی دقیق دیدن می شود.

طبق مطالعات علمی پیر چشمی به حالتی اطلاق می‌شود که ساختار چشم و قدرت تطابق آن که از طریق قسمتی از چشم به نام عدسی ایجاد می شود از بین می رود. علت اصلی این امر باید افزایش سن و زمینه های ژنتیکی در کنار یکدیگر باشند.

علت پیر چشمی چیست؟

وقتی شما به جسمی نگاه می کنید، عدسی نور بازتاب شده از آن جسم را به گونه ای تنظیم می کند که به صورت کاملا دقیق بر روی سلول های عصبی انتهایی چشم که به آن شبکیه گفته می‌شود متمرکز شود. تمرکز دقیق نور بر روی شبکیه تاثیر بسیار مهمی در واضح دیدن اجسام دارد.

در حقیقت در بیماری پیر چشمی، عدسی توانایی تطابق خود را از دست می دهد. برای درک دقیق این امر ابتدا به یک جسم در فاصله نزدیک ۳۰ سانتی خود نگاه کنید. سپس به یک جسم دور در فاصله چند متری نگاه کنید. مجددا نگاه خود را از جسم دور بر گرفته و به جسم نزدیک بنگرید. در این صورت توانایی تطابق چشم و عدسی چشم بسیار قابل لمس است.

اتفاقی که می ‌افتد این است که عدسی از طریق عضلات طولی کشیده می شود و مجدداً به جای خود باز می گردد. به این ترتیب با ضخیم و نازک شدن شکست نور را تغییر می دهد و تمرکز نور بر روی شبکیه را تنظیم می کند. در افراد مختلف به خصوص آنهایی که زمینه ژنتیکی دارند پس از گذشت سن ۴۰ سال به دلیل سخت شدن این عدسی ممکن است قدرت تطابق چشم کاهش یابد و و پیرچشمی اتفاق بیفتد.


علائم پیر چشمی چیست؟

معمولا اولین علامتی که در نتیجه پیر چشمی اتفاق می افتد سخت شدن توانایی خواندن، تاری دید و عدم توانایی در نخ کردن سوزن می باشد. افرادی که در گذشته دچار ضعف بینایی بوده اند تاری بیشتر دید و اختلاف قدرت بینایی در چشم ها را تجربه می کنند.

لازم به ذکر است که پیر چشمی نیز مانند مابقی بیماری ها زمینه ژنتیکی دارد و اختلال ژنتیکی و محیطی در کنار یکدیگر باعث بروز علائم می شوند. بنابراین همانطور که گفته شد در نظر داشته باشید که در صورت وجود چنین علائمی در سن بالای ۴۰ سال به پیرچشمی شک کنید. افرادی که دچار علائم فوق می شوند یعنی کیفیت دید آنها نسبت به گذشته تغییر می کند، باید حتماً به پزشک متخصص چشم مراجعه کنند. متخصص چشم با انجام دقیق معاینات می‌تواند پیرچشمی و اختلال را تشخیص دهد. همچنین پس از انجام تشخیص نکته مهم بعدی انتخاب شیوه درمانی می باشد. انتخاب بهترین شیوه درمانی توسط پزشک صورت می گیرد.

علائمی مانند تاری دید هم در فاصله دور و هم در فاصله نزدیک می تواند گویای شدت بیشتر پیر چشمی باشد. بنابراین لازم است در زمان مناسب برای نتیجه گیری مطلوب از روش درمانی اقدام نمایید. در صورتی که تاری دید، اشکال در نخ کردن سوزن و سخت شدن دیدن اجسام در فاصله دور را تجربه می کنید حتماً به پزشک متخصص چشم مراجعه نمایید.

در ادامه به بررسی روش ‌های درمان پیر چشمی خواهیم پرداخت.

روش های درمان پیر چشمی

به طور کلی برای درمان پیر چشمی 4 روش وجود دارد که پزشک متخصص چشم بر اساس علائم بیمار و معاینات روش درمانی مناسب را انتخاب می کند.

این سه روش درمانی عبارت است از:

  • مصرف مکمل و قطره
  • استفاده از عینک
  • لنز
  • انجام جراحی
روش های درمان پیر چشمی

مصرف مکمل و قطره

مصرف مکمل های غذایی و ویتامینه ها از جمله ویتامین A در کنار داشتن رژیم غذایی سالم می تواند در درمان میزان خفیف این عارضه موثر باشد همچنین قطره پیرچشمی مانند قطره میوتیک اندازه مردمک را تغییر می دهد و باعث بازیابی کامل دید دراشیاء نزدیک شوند.

عینک

استفاده از عینک برای درمان پیر چشمی

در این روش استفاده از عینک مناسب چشم، به فرد توصیه می شود. در صورتی که خود فرد نیز قبل از این، عینک می زده است نیاز به تنظیم عینک جدید می باشد. ممکن است این عینک حاوی دو قسمت باشد که نیمه پایینی آن نزدیک را بهتر می بیند و نیمه بالایی آن فاصله دور را بهتر می بیند. استفاده مکرر و مداوم از عینک برای افرادی که برای آن ها عینک تجویز شده است می تواند موجب کند شدن روند پیرچشمی و کنترل بیماری شود.

بنابراین در صورتی که پزشک صلاح ببیند که از این روش درمانی برای بهبود بیماری استفاده کند، حتماً به صورت منظم از آن استفاده نمایید.

استفاده از لنز

استفاده از لنزهای تماسی کاربرد گسترده ای دارد. در این زمینه استفاده از لنز معمولاً برای افرادی توصیه می‌ شود که به هر دلیلی نمی خواهند یا نمی توانند از عینک استفاده کنند. افرادی که ممکن است راغب به استفاده از عینک نباشند اما بیماری پیرچشمی در آنها پیشرفت زیادی نکرده است. این افراد می توانند به جای عینک از لنزهای تماسی استفاده نمایند. رعایت بهداشت و استفاده مرتب از این لنز ها از نکات حائز اهمیت می باشد. چرا که می تواند زمینه ساز عفونت چشم بشود.

استفاده از لنز برای درمان پیر چشمی

استفاده از جراحی

استفاده از جراحی برای درمان پیر چشمی

مطمئن ترین روش جهت درمان پیر چشمی استفاده از جراحی می باشد. در مورد تکنیک های خاص آن باید به بهترین چشم پزشک مراجعه کرد اما روشی که پاسخگویی صد درصد دارد استفاده از روش جراحی می باشد. معمولاً دوره نقاهت این روش نیز کوتاه می باشد. هرچند که ممکن است بعضی از افراد پس از انجام جراحی نیز حداقل برای مدتی نیاز به استفاده از عینک مطالعه داشته باشند. پس از جراحی تا چند هفته تاری دید هنوز وجود دارد.

بعضی از افراد به دلیل جایگذاری عدسی جدید دچار دیدن نقاط نورانی می شوند. همه این علائم پس از گذشت یک ماه بهبود خواهد یافت. نکته قابل توجه این است که افرادی که زمینه بیماری هایی همچون دیابت و فشار خون دارند باید معاینات سالیانه و مرتب برای چشم انجام دهند تا در معرض خطر کمتری باشد.

!… درباره جراحی لیزیک و لازک بدانید …!

امیدواریم مطالب این مقاله در تبیین بیماری پیر چشمی و روش های درمان آن مفید واقع شده باشد. ممنون که همراه ما بودید.

دکتر پرویز محمدی

جراح و متخصص چشم فوق تخصص قرنیه و خارج چشمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.