فمتولیزیک

فمتولیزیک

آنچه می خوانید...

یکی از دقیق ترین و کم خطر ترین جراحی های لیزر چشم که برای رفع عیوب انکساری انجام می شود فمتولیزیک است. این روش، تغییر یافته ی روش لیزیک بوده و در آن تنها دستگاه نقش دارد.

در روش لیزیک توسط بهترین دکتر عمل لیزیک چشم در تهران چشم بیماران توسط پزشک متخصص خراش داده می شد و سپس چشم لیزر می شود اما در روش فمتولیزیک چشم بیماران توسط لیزر برش داده شده، لیزر انجام میشود و سپس فلپ برش داده شده ی قرنیه سرجای اصلی خود باز می گردد.

در واقع در این روش جراحی ، پزشک متخصص از دو نوع لیزر برای انجام مراحل استفاده می کند. به همین دلیل به آن روش تمام لیزر نیز گفته می شود که دلیل این نام گذاری عدم استفاده از تیغ می باشد.

در فمتولیزیک ابتدا یک لیزر فمتوسکند فوق سریع برای ایجاد یک فلپ نازک در سطح قرنیه استفاده می شود. سپس لیزر اگزایمر برای اصلاح بینایی بافت زیرین قرنیه بر روی آن تابیده شده و بینایی بیمار اصلاح می شود.

در ادامه فیلم واقعی از جراحی فمتولیزیک قرار داده شده است.

لیزر فمتوسکند

 نوعی لیزر است که به طور کنترل شده و دقیق ای به چشم بیماران تابیده می شود به نحوی که هیچ گونه آسیبی برای قرنیه باقی نمی ماند. ابزارهایی که کنترل کننده ی این نوع از لیزر هستند بسیار پیشرفته هستند و می توانند تمام جزییات لیزری که به سمت چشم بیمار تابیده می شود را کنترل کند. به همین دلیل برش ایجاد شده در قرنیه بیمار بسیار نازک است.

چه کسانی کاندید مناسبی برای انجام جراحی فمتولیزیک هستند؟

افرادی که دارای ویژگی های مناسب برای جراحی لیزیک هستند می توانند فمتولیزیک انجام دهند. این جراحی برای بیمارانی که قطر قرنیه بسیار نازکی دارند نیز مناسب است و دلیل آن دقت بالای برش فمتوسکند است که می تواند با ظرافت هر چه بیشتر قرنیه بیماران را برش دهد. همچنین افراد با آستیگمات خیلی بالا مناسب این جراحی نیستند.

به علاوه افرادی که شرایط عمومی بدنشان مناسب برای انجام این جراحی نیست باید حتما قبل از انجام جراحی بررسی شوند. برای مثال فردی که یک دیابت جدی و کنترل نشده دارد، افرادی که بیماری های سیستم خود ایمنی بدن یا نقص ایمنی دچار هستند، خشکی چشم بسیار شدید ، التهاب چشمی و یا قوز قرنیه دارند، افرادی که اسکار روی قرنیه ، فشار چشم ، آب مرواریدو یا بیماری های شبکیه دارند کیس های مناسبی برای انجام جراحی لازک نیستند.

به علاوه قبل از انجام جراحی پزشک عکس برداری ها و آزمایشاتی برای تعیین نمره ی چشم را برای بیمار تجویز می کند که با تکیه بر نتایج آن ها می توان مناسب بودن فردی برای جراحی فمتولیزیک را به طور دقیق بررسی کرد.

سن مناسب برای انجام فمتولیزیک

مانند تمام جراحی های رفع عیوب انکساری فمتولیزیک نیز برای افرادی توصیه می شود که اولا بالای 18 سال باشند و حداقل در طی دو سال گذشته نمره ی چشم آن ها ثابت باقی مانده باشد. اگر بیمار در سنی باشد که شماره ی عینک آن مدام تغییر کند توصیه می شود تا صبر کند و این جراحی را در سن بالاتر انجام دهد.در صورتی که نمره ی چشم ثابت نشده باشد بعد از جراحی نمره ی چشم فرد بالا رفته و نیاز به جراحی مجدد خواهد بود.

همچنین این جراحی برای بیمارانی که سن بسیار بالایی دارند توصیه نمی شود دلیل این موضوع می تواند فشار خون بالا، دیابت، فشار روحی ناشی از جراحی، آب مروارید، فشار چشم و…. باشد که در سنین بالا برای افراد به وجود می اید.

مزایای فمتولیزیک نسبت به لیزیک و لازک

با پیشرفت هر روزه ی علم چشم پزشکی روش های جراحی های چشم روز به روز بهتر از قبل می شوند. به همین دلیل می توان نتیجه گرفت که روش های به روز تر مانند فمتولیزیک می توانند عملکرد های بهتری نسبت به روش های قدیمی تر مثل لیزیک داشته باشند که برخی از این برتری ها را در ادامه توضیح خواهیم داد:

1.بهبودی سریع و دوره ی نقاهت کوتاه تر نسبت به جراحی لازک و لیزیک

2.راحت تر بودن این جراحی نسبت به روش های گذشته

3.کمتر بودن خطرابتلا به عفونت و التهاب چشمی

4.کمتر بودن احتمال بازگشت نمره ی چشم

5.کاهش خطر از بین رفتن قرنیه حین عمل نسبت به روش های قبلی

6. قابل پیش بینی بودن ضخامت فلپ قرنیه

7.نیاز کمتر به عکس های اندازه گیری قطر قرنیه

تفاوت لیزیک و فمتولیزیک

همانطور که در بالا توضیح داده شد لیزیک یک روش قدیمی جراحی عیوب انکساری چشم می باشد که در آن جراح با استفاده از ابزار میکروکراتوم قرنیه را برش داده و آن را آماده ی لیزر می کند. این در حالی است که در روش فمتولیزیک این برش قرنیه توسط دستگاه و با لیزر فمتوسکند انجام می شود.

هزینه ی فمتولیزیک چقدر است؟

بسته به این که نمره ی چشم شما چند است بیمه ممکن است هزینه ی فمتولیزیک را تقبل کند. اما به طور کلی هزینه ی این جراحی به دستگاه، کلینیک، مهارت پزشک و شرایط بدنی و چشم بیمار بستگی دارد.

عوارض فمتولیزیک چیست؟

هر جراحی عوارض خاص خود را دارد و فمتولیزیک نیز از این قاعده مستثنی نیست. همانطور که گفتیم تفاوت جراحی لیزیک و فمتولیزیک در نحوه ی برش قرنیه است اما ممکن است عوارضی مشابه داشته باشند که البته باید بدانید که این عوارض بسیار نادر است.

برای مثال یکی از عوارض رایجی که در فمتولیزیک وجود دارد استریای فلپ ( ایجاد چین و چروک در فلپ قرنیه ) در هنگام جوش خوردن بخش برش خورده با قرنیه است که در موارد نادری پیش می آید. از جمله ی دیگر عوارض این جراحی می توان موارد زیر را نام برد:

فلپ های ناقص: برش های ناقص قرنیه

جا به جایی فلپ

التهاب چشم

سندروم حساسیت به نور گذرا

به طور کلی احتمال بروز این عوارض در صورتی که این جراحی تحت نظارت بهترین پزشک متخصص انجام شود می تواند بسیار کم شود. همچنین در صورت بروز هر کدام از این موارد یک پزشک ماهر می تواند با توانایی بالا مشکلات بیمار را به نحو احسنت حل و فصل کند.

مراقبت های بعد از فمتولیزیک

تا مدتی بعد از جراحی ممکن است تاری دید داشته باشید که طبیعی است و بعد از دو الی سه هفته به دید نرمال می رسد.

در هفته ی اول از محافظ چشم در هنگام خواب استفاده کنید

قطره های چشم را مطابق دستور پزشک استفاده کرده و اگر چند قطره با هم باید استفاده کنید بین آن ها 5 دقیقه زمان دهید.دقت کنید که استفاده از قطره هنگام خواب ضروری نیست.

کارهایی مانند رانندگی، تلویزیون، موبایل و کامپیوتر و… تا جایی باید انجام شود که به بینایی شما آسیب نرساند.

سعی کنید در چند روز اول به دلیل حساسیت چشم نسبت به نور در منزل بمانید و از عینک آفتابی نیز استفاده کنید.

تا یک ماه بعد از جراحی استخر نروید

تا دو هفته از استعمال دخانیات به طور جدی خودداری کنید. در صورت استفاده از سیگار و… ممکناست دچار عفونت های قارچی قرنیه و… شوید.

تا یک ماه از وسایل ارایشی استفاده نکنید.

تا دو ماه از انجام فعالیت های سنگین بپرهیزید.

دکتر پرویز محمدی

جراح و متخصص چشم فوق تخصص قرنیه و خارج چشمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.