دکتر پرویز محمدی مزلقانی / جراحی عیوب انکساری / رفع عیوب انکساری چشم با عمل لیزیک
۱۱ دقیقه

رفع عیوب انکساری چشم با عمل لیزیک

آنچه می خوانید...

رنج بردن از عیوب انکساری چشم مانند: نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم باعث می شود تا برای داشتن دیدی واضح، از عینک و لنزهای طبی استفاده کرد. خیلی از افراد بنابر دلایل مختلفی مانند ورزشکار بودن و… از گذاشتن عینک و لنز بر روی چشم خودداری می‌کنند. امروزه و با پیشرفت علم پزشکی انواعی از جراحی‌های چشم مانند عمل لیزیک چشم و عمل لازک چشم به منظور رفع این عیوب انکساری انجام می‌شود. عمل لیزیک چشم یکی از این روش‌های جراحی چشم می‌باشد، که در صورت انجام آن توسط بهترین دکتر عمل لیزیک چشم در تهران با استفاده از پرتو لیزر و تغییر شکل قرنیه، باعث رفع عیوب انکساری چشم خواهد شد.

عمل لیزیک چشم چیست؟

این عمل توسط نور لیزر بر روی چشم به منظور رفع عیوب انکساری چشم توسط بهترین دکتر عمل لیزیک چشم در تهران انجام می‌شود؛ که در این جراحی با استفاده از پرتو لیزر، شکل قرنیه را تغییر می‌دهند، و آن را اصلاح می‌کنند. به عبارتی در این جراحی یک‌ لایه بسیار نازک از سطح قرنیه را می‌تراشند؛ و آن را به اندازه مورد نظر تغییر می‌دهند که این امر سبب می‌شود، زمانی که نور وارد چشم می‌شود، بتواند روی شبکیه به صورت مناسب متمرکز شود.

این روش جراحی یکی از محبوب‌ترین روش‌های جراحی، برای رفع عیوب انکساری چشم است؛ زیرا عملی سرپایی است و در مدت زمان کوتاهی (عموما کمتر از 15 دقیقه) بدون بیهوشی و با بی حسی موضعی انجام می‌شود که در اکثر موارد ، عمل جراحی لیزیک توسط بهترین دکتر عمل لیزیک چشم در تهران بدون درد می‌باشد.

کاندیدای مناسب برای انجام لیزیک چشم

این روش جراحی برای رفع عیوب انکساری چشم می‌باشد. بنابراین کسانی که چشمشان دارای نزدیک ‌بینی، دوربینی یا آستیگماتیسم می‌باشد؛ در صورتی که میزان آن خیلی شدید نباشد، می‌توانند برای رفع این عیوب عمل لیزیک چشم را نزد بهترین دکتر عمل لیزیک چشم در تهران انجام دهند.

همچنین بهترین زمان برای جراحی لیزیک در بازه سنی  ۱۸ تا ۲۱ سال می‌باشد، این بدین معناست که حدقل سن مجاز برای عمل لیزیک 18سال می باشد. و عموما تا 55 سالگی می توان این جراحی را انجام داد.

شماره چشم از دیگر نکاتی است که در جراحی لیزیک حائز اهمیت است به طوری که افراد زیر

کاندیدای مناسب عمل لیزیک چشم از نظر بهترین دکتر عمل لیزیک چشم در تهران خواهند بود:

 • افرادی که شماره چشم کمتر از ۱۰ دارند.
 • افرادی که نزدیک بینی ۱تا ۱۰ دیوپتر هرچشم دارند.
 • افرادی که دور بینی حداکثر تا ۶ دیوپتر هرچشم دارند.
 • افرادی که به مدت یک سال شماره چشم ثابتی داشتند.
 • افرادی که آستیگماتیسم ۰. ۵ تا ۶ دیوپتر هرچشم دارند.

کاندیدای نامناسب عمل لیزیک

بازه سنی عمل لیزیک چشم 18تا 55 سال است؛ بنابراین کسانی که کمتر از 18 و بیشتر از 55 سال سن دارند کاندیدای مناسب عمل لیزیک نمی‌باشند. همچنین افرادی که قوز قرنیه شدید، پیرچشمی، آب مروارید، دیابت و خشکی شدید چشم دارند؛ انجام عمل لیزیک چشم برایشان مناسب نمی‌باشد.

افراد زیر نیز با تشخیص بهترین دکتر عمل لیزیک چشم در تهران کاندید مناسب عمل لیزیک چشم نمی‌باشند:

 • افرادی که طی یک سال نمره چشم ثابتی نداشتند.
 • بانوان باردار و یا بانوانی که در 3 ماهه اول شیر دهی هستند.
 • افرادی که چشمشان دارای نزدیک ‌بینی، دوربینی یا آستیگماتیسم شدید می‌باشد.

مزایای جراحی لیزیک چشم

عمل لیزیک چشم جزو جراحی‌های محبوب برای رفع عیوب انکساری چشم است؛ چرا که از مزیت‌های زیادی برخوردار می‌باشد. جراحی لیزیک چشم بدون بیهوشی و با استفاده از بی حسی موضعی توسط بهترین دکتر عمل لیزیک چشم در تهران انجام می‌شود؛ که سبب می‌شود از عوارص دارو بیهوشی در امان ماند. این عمل در اکثر موارد بدون درد خواهد بود، از این رو بعد از انجام جراحی لیزیک نیازی به باند پیچی و بخیه نیست.

بعد از انجام این جراحی شخص یک روز بعد، دید خود را به دست می‌آورد؛ و باعث می شود دیگر نیازی به عینک و لنز نداشته باشد.

جراحی لیزیک، عملی است، که اکثر اوقات جوابدهی بالایی دارد؛ به طوری که بیش از ۹۶ درصد از افرادی که این جراحی را انجام داده‌اند، از نتیجه عمل خود راضی بودند از طرفی دیگر هم، درصورتی‌ که بعد از گذشت چند سال، دید چشم تغییر کند، بهترین چشم پزشک غرب تهران می‌تواند آن را اصلاح کند.

همانطور که گفته شد لیزیک چشم، عملی سر پایی و بدون استفاده از دارو بیهوشی می باشد؛ که بعد از عمل نیازی به بستری شدن و مصرف طولانی‌مدت دارو برای بهبودی ندارد.

معایب و عوارض عمل لیزیک

جراحی لیزیک نیز مانند سایر جراحی‌ها در کنار مزایای زیادی که دارد، دارای معایبی نیز است. بسیاری از بیمه‌ها هزینه عمل لیزیک چشم را پوشش نمی‌دهند؛ و با توجه به بالا بودن هزینه لیزیک، انجام آن برای همه افراد مقدور نخواهد بود.

از آنجایی که این عمل بر روی قرنیه چشم توسط بهترین دکتر عمل لیزیک چشم در تهران صورت می‌گیرد؛ در برخی مواقع  ممکن است در حین لیزر آسیب‌های غیر قابل جبرانی بر روی قرنیه ایجاد کند، که سبب خشکی چشم، ترس از نور و… شود. همچنین دیده شده است که تعداد کمی از بیماران، بعد از گذشت چند سال، شماره چشمشان باز گشته است.

هر عملی عواضی را نیز ممکن است به دنبال داشته باشد. لیزیک چشم نیز عوارضی را به همراه دارد که عموما شامل موارد زیر می‌شود:

 • آب‌ریزش چشم
 • احساس خشکی در چشم
 • دیدن لکه‌های خون در چشم
 • احساس سوزش و خارش در چشم
 • احساس تاری دید و حساسیت به نور

مراقبت‌های قبل از جراحی لیزیک چشم

رعایت موارد زیر قبل از انجام عمل لیزیک چشم توسط بهترین دکتر عمل لیزیک چشم در تهران توصیه می‌شود:

 • رعایت رژیم غذایی مناسب در روز جراحی
 • عدم داشتن آرایش چشم و ترجیحا صورت
 • استراحت دادن به چشم یک روز قبل از جراحی
 • عدم استفاده از لنز به مدت دو هفته قبل از انجام جراحی لیزیک
 • استحمام و شستشوی چشم با شامپو بچه بیش از مراجعه به پزشک

نحوه انجام عمل لیزیک چشم

بهترین دکتر عمل لیزیک چشم در تهران ابتدا در طی یک جلسه معاینه به تعیین اندازه قرنیه و ضخامت آن پرداخته، و میزان دقیق بافتی که باید از چشم خارج شود را تعیین می‌کند. برای شروع عمل لیزیک پزشک قطره بی‌حسی را در چشمان فرد می‌چکاند، و یا از داروی آرام‌بخش برای جلوگیری از ناراحتی احتمالی استفاده خواهد شد. سپس پلک را با یک وسیله مخصوصی باز و ثابت نگه خواهند داشت.

جراح با استفاده از ابزاری به نام میکروکراتوم یک برش نازک در قرنیه ایجاد کرده و با استفاده از کامپیوتر، لیزر را برای نمره مناسب چشم شما تنظیم کرده و مقداری از بافت قرنیه را با استفاده از لیزر جدا کرده و برمی‌دارد. بعد از تغییر در قرنیه آن را در جای اولیه‌ی خود قرار داده و نیازی به بخیه نمی‌باشد.

عمل لیزیک چشم توسط بهترین دکتر عمل لیزیک چشم در تهران در حدود مدت زمانی 20 الی 30 دقیقه به طول خواهد انجامید. این عمل برای افراد نزدیک‌بین و دوربین و هم‌چنین آستیگماتیسم با هدف‌های متفاوتی انجام خواهد شد. در افراد دوربین با هدف ایجاد قرنیه شیب‌دار، در افراد دوربین با هدف صاف کردن قرنیه، و در افراد آستیگماتیسم با هدف اصلاح کردن قرنیه نامنظم انجام خواهد شد. اگر این عمل توسط بهترین جراح پلک انجام شود، بیمار پس از اتمام عمل به سرعت بهبود خواهد یافت.

مراقبت‌های پس از عمل لیزیک

این عمل به علت سرپایی بودن و عدم استفاده از دارو بیهوشی، نیازی به بستری شدن ندارد؛ و فرد پس از عمل به خانه برمی‌گردد. بنابراین رعایت نکات زیر بعد از عمل توسط بهترین دکتر عمل لیزیک چشم در تهران توصیه می‌شود:

 • عدم مالش و دستکاری چشم
 • عدم استفاده از لوازم آرایشی به مدت دو هفته
 • عدم شستشو و برخورد آب با چشم به مدت 2 روز
 • عدم رفتن به شنا و استخر به مدت 1 ماه بعد از جراحی
 • عدم استحمام و برخورد مواد شوینده با چشم به مدت 3 روز
 • عدم بلند کردن اجسام سنگین‌تر از ۲ کیلوگرم به مدت 1 ماه بعد از عمل
 • استفاده منظم و به موقع دارو های تجویز شده
 • استفاده از عینک آفتابی هنگام بیرون رفتن و تماشای تلویزیون
 • استفاده از شامپو کودک برای استحمام به مدت 1 ماه بعد از عمل

تفاوت جراحی لیزیک چشم با دیگر جراحی‌های چشم

عمل لیزیک چشم توسط بهترین دکتر عمل لیزیک چشم در تهران پرکاربردترین روش برای درمان است، اما بسیاری از افراد بنا به دلایلی نمی‌توانند از این روش استفاده کنند؛ در این صورت عمل‌های دیگری به غیر از عمل لیزیک چشم برای جراحی چشم مانند عمل  لازک،عمل پی آرکی، لیزر اپیتلیال و کاشت لنز نیز وجود دارد.

عمل لازک چشم برای افرادی که قرنیه‌ای نازک دارند، استفاده می‌شود، در واقع در این عمل جراح بافت قرنیه کمتری را خارج خواهد کرد. جراحی پی آرکی نیز برای افرادی که امکان ضربه خوردن در حین انجام فعالیت‌های روزمره به چشم آنان وجود دارد؛ انجام خواهد شد. در پی‌آرکی به جای برداشتن لایه روی قرنیه، قسمت بالایی آن خراش داده خواهد شد.

در لیزر اپیتلیال بافت پوششی از قسمت میانی قرنیه جدا خواهد شد. از لنزهای اصلاحی در کاشت لنز برای بهبود بینایی توسط جراحی در چشم قرار خواهد گرفت.

اما با این حال عمل لیزیک چشم مزیت‌های بسیاری نسبت به این دو روش دارد. یکی از این مزیت‌ها نتیجه بخشی سریع آن است که فرد بلافاصله پس از عمل لیزیک می‌تواند به بهبودی کامل برسد. در صورتی که در جراحی‌های دیگر مدت زمانی تقریبا زیادی برای بهبودی کامل دید لازم است. یکی دیگر از مزیت‌های عمل لیزیک عدم وجود پانسمان است در حالی که در جراحی‌های دیگر حداقل تا 3 روز باید چشم‌ها پانسمان شوند.

با همه‌ی این اوصاف بهترین دکتر عمل لیزیک چشم در تهران باید با توجه به میزان و مشکلات وضعیت دید بیمار یکی از روش‌های جراحی را برای درمان انتخاب کند. به عنوان مثال در صورتی که بیمار دارای نازکی یا گشادی مردمک باشد از عمل پی‌آرکی و در صورت خشکی چشم از عمل لازک چشم استفاده خواهد شد.

بهترین دکتر عمل لیزیک چشم در تهران

از آنجایی که چشم یکی از حساس‌ترین عضو‌های صورت می‌باشد، انتخاب جراح با تجربه و مناسب یکی از حائز اهمیت ترین نکاتی است؛ که در انجام جراحی لیزیک باید به آن توجه نمود. چرا که در صورت انتخاب نادرست پزشک احتمال بروز عوارضی نظیر خشکی چشم، مشکلات فلپ و از دست دادن بینایی بعد از جراحی به شدت بالا می‌رود. برای انتخاب بهترین دکتر لیزیک چشم در تهران در ابتدا باید از صلاحیت وی در انجام انواع روش‌های انکساری مطمئن شده و پزشکی که تجربه و تبحر کافی برای جراحی دارد؛ را انتخاب کنید. یکی دیگر از موارد مهم در انتخاب بهترین دکتر لیزیک در تهران توجه به رعایت استانداردهای بی‌عیب در استفاده از ابزار و وسایل استریلیزه توسط پرسنل مرکز جراحی است. در نهایت نیز حتما به صورت حضوری برای اطمینان از صبر و حوصله پزشک با صرف وقت برای شما و برخورد کارکنان و پرسنل به پزشک مراجعه کنید.

هزینه جراحی لیزیک چشم

قیمت عمل لیزیک به عوامل متفاوتی از جمله نوع و میزان عیوب انکساری چشم، محل قرار گیری کیلینیک، تجربه پزشک و… بستگی دارد.

سوالات متداول

دکتر پرویز محمدی

جراح و متخصص چشم فوق تخصص قرنیه و خارج چشمی

14 پاسخ

 1. سلام و عرض ادب
  مادرمو برای عمل لیزیک پیش جناب دکتر بردم خیلی راضی بودیم واقعا بهترین دکتر برای عمل لیزیک چشم دکتر محمدی هستند.

 2. سلام جناب دکتر وقتتون بخیر
  من شنیدم که بعد از عمل لیزیک؛ چشم آب مروارید میاره این موضوع درسته؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. با انجام مراقبت های بعد از عمل و همینطور رعایت کردن شرایط عمل بازگشت نداره یکی از شروط عمل لیزیک هم ثابت بودن شماره چشم به مدت 6 ماهه که اگر این مورد رعایت نشه و شماره چشم فرد متغیر باشه بعد از عمل امکان ضعیف تر شدن چشم و بازگشت وجود داره و همینطور در افرادی که با افزایش سن به بیماری های آب مرورارید و پیرچشمی دچار میشن هم امکان اختلال در دید و بازگشت وجود داره که با عمل مجدد میشه برطرفش کرد.

  1. خیر برای افراد مبتلا به قوز قرنیه نمیشه عمل لیزیک رو انجام داد فقط در صورتی که بیماری خفیف و تحت کنترل باشه میشه انجام داد که باز هم حتما باید توسط چشم پزشک معاینه بشید و چشم پزشک تجویز کند.

 3. سلام جناب دکتر میشه راهنمایی کنید که میشه هم عمل لیزیک رو انجام داد و هم لنز رنگی گذاشت؟

  1. استفاده از لنز رنگی بعد از گذشت 2 ماه تا 6 ماه پس از عمل لیزیک مشکلی نداره اما چون بعد از عمل لیزیک شکل چشم شما تغییر میکنه باید حتما بر اساس سایز چشم شما طراحی شده باشد در غیر این صورت ممکنه به سطح قرنیه چشم شما آسیب بزنه و همینطور تحت معاینه اپتومتریست‌قرار بگیرید تا بهترین گزینه و بهترین برند لنز رنگی را به شما پیشنهاد دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.