دکتر پرویز محمدی مزلقانی / جراحی عیوب انکساری / حذف همیشگی عینک با عمل لازک چشم
۶ دقیقه

حذف همیشگی عینک با عمل لازک چشم

آنچه می خوانید...

برخی افراد با وجود اینکه چشمشان دارای عیوب انکساری نظیر نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم می باشد، بنابر دلایل مختلفی که دارند از گذاشتن عینک و لنز بر چشمشان خود داری می کنند. این افراد می توانند با انجام جراحی های مختلف در حیطه چشم، این عیوب انکساری را رفع کنند. عمل لیزیک چشم یکی از رایج ترین جراحی ها با لیزر برای رفع عیوب انکساری چشم می باشد. اما با این حال خیلی از افراد شرایط لازم برای انجام جراحی به روش لیزیک را ندارند، عمل لازک (لازیک) یکی دیگر از روش های جراحی چشم می باشد که ترکیبی از روش های عمل لیزیک چشم و عمل PRK است.

جراحی لازک چشم

بسیاری از افرادی که چشمان ضعیفی دارند برای عدم گذاشتن عینک و لنز به جراحی های چشم روی می آورند. عمل لازک چشم یکی از روش های جراحی چشم با لیزر می باشد که تفاوت هایی با عمل لیزیک چشم دارد.

بسیاری از افراد  قرنیه شان بیش از حد طبیعی، نازک می باشد و یا مردمک چشمشان بزرگ تر از حد طبیعی  است که در این شرایط به اصطلاح، چشمشان ضعیف می شود، در این صورت می توان با مراجعه به پزشک متخصص چشم و انجام جراحی لازک با تغییر فرم آناتومی و ساختار قرنیه، این ضعیفی را برطرف نمود تا بتوان دیدی واضح، بدون استفاده از عینک و یا لنز داشت.

طریقه انجام جراحی لازک چشم

در این روش ابتدا با بی حسی موضعی، لایه ای نازک از قرنیه چشم به نام اپیتلیوم به کمک الکل برداشته می شود و سپس اشعه لیزر توسط لیزر گزایمر بر روی چشم تابانده می شود و بعد از اتمام عمل، لایه اپیتلیوم دوباره به جای خود باز گردانده می شود. این امر سبب می شود تا مسیر پرتوهای نور به خوبی بر روی شبکیه متمرکز شود و قدرت بینایی افزایش یابد و دید واضح تر شود.

تفاوت عمل لازک و لیزیک چشم

تفاوت عمل لازک و لیزیک چشم از مهم ترین دغدغه های کسانی است که روی به جراحی چشم می آورند.

در جراحی چشم با روش لیزیک توسط بهترین دکتر عمل لیزیک چشم در تهران، متخصص ابتدا با استفاده از ابزار میکروکراتوم یا ابزار های مخصوص لایه ای از بافت اصلی قرنیه (فلپ برداری) را برش می دهد و سپس  با استفاده از لیزر اختلالات چشم را برطرف می کند و در آخر بافت برداشته شده را سرجایش می گذارد. در این عمل تغییرات وسیعی بر روی ساختار قرنیه صورت می گیرد که ممکن است سبب ایجاد اختلال بعد از جراحی شود.

در روش جراحی لازک، متخصص تنها لایه سطحی و پوشاننده ای از قرنیه به نام اپیتلیوم را برش می دهد ک باعث می شود تغییر زیادی بر ساختار و بافت اصلی قرنیه به وجود نیاید، در نتیجه احتمال ایجاد اختلال بعد از جراحی به شدت کم می شود.

مزایای عمل لازک چشم

این روش به دلیل آنکه سرپایی است و از بی حسی موضعی استفاده می شود، به دور از هرگونه حساسیت های دارو بیهوشی می باشد و با قیمت و هزینه مناسبی انجام می شود.

همچنین به دلیل آن که صرفا برشی بر روی سطح نازکی از قرنیه صورت می گیرد، در صورتی که تغییراتی در قرنیه چشم به وجود بیاید می توان این تغییرات را به حالت قبلی باز گرداند، که در هنگام ساختن و وصل کردن دوباره لایه، در قرنیه مشکلی ایجاد نمی شود.

از دیگر مزایای عمل لازک چشم این است که این عمل نسبت به لیزیک، کمتر باعث خشکی چشم می شود. همچنین این عمل برای کسانی که قرنیه بسیار نازک دارند نیز مناسب می باشد که در مدت زمان کوتاهی (عموما 5 تا 15 دقیقه) انجام می شود.

معایب و عوارض عمل لازک چشم

این روش جراحی نیز مانند سایر روش های جراحی دارای معایبی می باشد که شامل موارد زیر می شود:

 • استفاده از بانداژ در محل جراحی به مدت 3 الی 4 روز
 • درد بیشتر نسبت به عمل لیزیک هنگام جراحی و به مدت 2 روز بعد از جراحی
 • داشتن دوران نقاهت بیشتر نسبت به عمل لیزیک عموما به مدت یک الی دو هفته

این روش جراحی به نسبت دیگر روش های جراحی از عوارض کمتری برخوردار می باشد اما با این حال ممکن است عوارضی همچون: عفونت، تیرگی و تاری دید، ضعف دید در شب، احساس خشکی چشم، احساس وجود جسم خارجی در چشم را به دنبال داشته باشد.

کاندیدای مناسب و نامناسب عمل لازک چشم

کسانی که می خواهند جراحی با روش لازک چشم انجام دهند می بایست حداقل 18 سال داشته باشند و از سلامت عمومی و سلامت چشمی برخوردار باشند.

این عمل برای بانوان باردار و شیرده و کسانی که دارای بیماری هایی نظیر دیابت کنترل نشده، بیماری عروقی خود ایمنی یا کلاژن هستند، مناسب نمی باشد.

همچنین کسانی که دارای بیماری های چشمی همچون: قوز قرنیه، آب سیاه، آب مروارید، عفونت چشم، خشکی چشم، بیماری قرنیه و شبکیه و عصب بینایی می باشند از انجام این جراحی باید خودداری کنند.

مراقبت‌های قبل از انجام جراحی لازک چشم

رعایت موارد زیر قبل از انجام عمل لازیک چشم توصیه می شود:

 • رژیم غذایی مناسب در روز جراحی
 • عدم داشتن آرایش چشم و ترجیحا صورت
 • استراحت دادن به چشم یک روز قبل از جراحی
 • عدم استفاده از لنز به مدت دو هفته قبل از انجام جراحی لیزیک
 • حمام کردن و شستن چشم با شامپو بچه بیش از مراجعه به پزشک

مراقبت‌های بعد از انجام جراحی لازک چشم

توصیه می شود برای تسریع هر چه بیشتر روند بهبودی و کاهش عوارض ممکن موارد زیر رعایت شود:

 • عدم مالش و دستکاری چشم
 • عدم استفاده از لوازم آرایشی به مدت دو هفته
 • عدم شستشو و برخورد آب با چشم به مدت 2 روز
 • عدم رفتن به شنا و استخر به مدت 3 هفته بعد از جراحی
 • عدم استحمام و برخورد مواد شوینده با چشم به مدت 3 روز
 • عدم انجام فعلالیت های سنگین و بلند کردن اجسام سنگین
 • استفاده از عینک آفتابی هنگام بیرون رفتن و تماشای تلویزیون
 • استفاده از شامپو کودک برای استحمام به مدت 1 ماه بعد از عمل
 • استفاده منظم و به موقع دارو های تجویز شده و انجام بانداژ بهداشتی

بهترین دکتر عمل لازک چشم در تهران

انتخاب جراح با تجربه و مناسب یکی از حائز اهمیت ترین نکاتی است که در انجام جراحی لازک باید به آن توجه نمود چرا که در صورت انتخاب نادرست پزشک احتمال بروز عوارض بعد از جراحی به شدت بالا می رود.

چشم عضو بسیار حساس انسان می باشد که توصیه می شود برای انجام هرگونه جراحی رفع عیوب انکساری به دکتر پرویز محمدی که یکی از مجرب ترین و بهترین دکتر عمل لازک می باشد، مراجعه کرد.

هزینه عمل لازک چشم

این عمل نسبت به لیزیک چشم هزینه کمتری دارد اما نمیتوان قیمت دقیقی بر روی آن گذاشت چرا که هزینه عمل لازیک به عوامل متفاوتی از جمله نوع و میزان عیوب انکساری چشم، محل قرار گیری کیلینیک، تجربه پزشک و… بستگی دارد.

دکتر پرویز محمدی

جراح و متخصص چشم فوق تخصص قرنیه و خارج چشمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.