دکتر پرویز محمدی مزلقانی / جراحی عیوب انکساری / جراحی لیزر چشم با عمل فمتواسمایل
۶ دقیقه

جراحی لیزر چشم با عمل فمتواسمایل

آنچه می خوانید...

خیلی از افرادی که دارای عیوب انکساری و اختلالات چشمی هستند، برای داشتن دیدی واضح و به دور از هر مشکل، مجبور به استفاده از عینک و انواع لنز های تماسی هستند. اما خوشبختانه امروزه روش های جراحی با لیزر متفاوتی به وجود آمد است که با استفاده از آن ها می توان برای همیشه از انواع عینک و لنز رهایی یافت. عمل فمتواسمایل در کنار دیگر عمل های لیزری مانند لازک، لیزیک و.. موجب به رفع عیوب انکساری چشم می شود. این روش درمانی برای عده‌ای خاص می‌تواند بسیار مؤثر باشد بنابراین اگر میخواهید برای همیشه عینک را از روزمرگی خود حذف کنید پیشنهاد می شود تا انتها مقاله با ما همراه باشید تا به معرفی عمل فمتواسمایل بپردازیم.

عمل فمتواسمایل چیست؟

یکی از جدید ترین و پیشرفته ترین روش های رفع عیوب انکساری چشم جراحی فمتواسمایل (Femto Smile) یا همان ریلکس اسمایل (ReLex Smile) است. در واقع اسمایل به معنای استخراج عدسی با برش کوچک است. این بدین معناست که این جراحی بدون استفاده از تیغه ی مکانیکی برش و بدون لایه برداری بزرگ قرنیه (فلپ) انجام می شود. در آن عصب قرنیه به دلیل برش بسیار کوچک و لبخند مانند، کمتررتحت تأثیر قرار می گیرد. جراحی فمتواسمایل علاوه بر رفع تاری دید که نتیجه ی نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم می باشد، سبب تصحیح خطای دید نیز می شود.

عمل فمتواسمایل چگونه انجام می شود؟

در انجام این جراحی برای ایجاد برش ها از نور لیزر استفاده می شود. ابتدا جراح قطره چشمی را برای بی حسی تجویز می کند و پس از آن با پایه اسپکولوم، چشم را در طول جراحی باز نگه می دارد. در مرحله بعد، از لیزر کارل زایس ویزومکس، برای اعمال تعدادی پالس روی مرکز قرنیه، با دقت فوق‌العاده‌ای استفاده می‌شود. با این پالس ها حباب های ریزی ایجاد می شود. مجموع این حباب‌ها طرح کلی بافتی (بافت عدسی یا دیسک) را ایجاد می‌کنند که باید برداشته شود. پس از آن یک برش کوچک حدود ۴ میلی‌متری با لیزر ایجاد می‌شود و در این حین جراح بافت را بیرون می کشد که سبب تغییر شکل قرنیه و در نتیجه بهبود بینایی می شود.

عمل فمتواستایل چگونه انجام می شود؟

کاندیدا مناسب عمل فمتواسمایل

همانطور که پیش از این گفته شد جراحی فمتواسمایل جدید ترین و پیشرفته ترین روش لیزر چشم است. از این رو طیف گسترده ای از افراد، کاندیدای مناسب این جراحی محسوب می شوند. اگر دارای شرایطی هستید که کاندیدای مناسب روش های فمتو لیزیک و یا دیگر روش های جراحی لیزری نیستید، این روش می تواند گزینه مناسبی باشد. به طور کل می توان گفت هر شخصی که دارای ویژگی های زیر است کاندید خوبی برای انجام این جراحی می باشد:

 • افرادی که قرنیه شان نازک تر از حد متوسط است.
 • کسانی که قرنیه شان شکل نامنظمی دارند.
 • اشخاصی که خشکی چشم خفیف یا متوسطی دارند.
 • متقاضیانی که درجه نزدیک بینی بسیار شدیدی دارند.
 • دارا بودن حدقل سن 22 سال.
 • ثابت بودن نمره عینک و یا شماره چشم به مدت 1 سال.

کاندیدای نامناسب جراحی فمتواسمایل

با جود اینکه جراحی چشم لبخند، طیف گسترده ای از اشخاص را در بر می گیرد اما برای هر بیماری مناسب تلقی نمی شود، زیرا معیارهایی وجود دارد که بیمار باید قبل از اینکه کاندید خوبی در نظر گرفته شود، با آن مطابقت داشته باشد. به طور کل این جراحی برای افرادی که ویژگی های زیر را دارند مناسب نیست:

 • نزدیک بینی بیشتر از ۱۰ دیوپتر
 • آستیگماتیسم بیش از ۰.۵۰- درجه (۵ دیوپتر)
 • عدم ثابت بودن نمره چشم
 • داشتن بیماری های چشمی
 • بانوان باردار و شیر ده
 • داشتن فشار داخل چشمی بالا یا گلوکوم

مزایا عمل چشم اسمایل چیست؟

این روش جراحی دارای مزایای زیادی است که مهم ترین آن این است که، افراد بیشتری برای این نوع درمان پذیرفته می شوند. فمتواسمایل یک نوع جراحی لیزر چشم با حداقل تهاجم است، که از آن جایی که هیچ فلپی در طی عمل اسمایل ایجاد نمی شود، احتمال ایجاد عوارض فلپ را به دنبال ندارد.

روند انجام این نوع جراحی بسیار سریع است به طوری که معمولاً حدود ۱۵-۲۰ دقیقه برای هر دو چشم زمان می برد. بیماران پس از عمل چشم اسمایل به سرعت بهبود پیدا می کنند و همچنین ینایی معمولاً در چند ساعت اول، حدود ۸۰٪ بهبود می یابد و در طی چند هفته به حداکثر میزان بهبودی می رسد.

از آنجایی که در این روش برش بسیار کوچکی (4 میلیمتری) ایجاد می شود که این امر باعث می شود تا اعصاب قرنیه کمتری در طول عمل قطع شود، احتمال ابتلا به سندرم خشکی چشم را به حدقل میزان ممکن می رساند.

این جراحی مقادیر زیادی از نزدیک بینی را با خطر کمتری نسبت به لیزیک تصحیح می کند. همچنین از آنجایی که در این عمل از لیزر اگزایمر (این لیزر صدا دارد و بوی سوختگی ایجاد می کند) استفاده نمی ‌شود، این روش، هم بی صدا و هم بی بو است.

معایب و عوارض جراحی فمتواسمایل

جراحی اسمایل عموما برای درمان نزدیک بینی شدید کاربرد دارد، بنابراین نمی تواند به درمان دوربینی، پیرچشمی و آستیگماتیسم شدید بپردازد. همچنین این روش را هر جراحی نمی تواند به درستی انجام دهد چرا که حساسیت بالایی دارد و نیاز به جراحانی با تجربه خاص و مهارت بالا در جراحی انکساری چشم دارد. بنابراین توصیه می شود با انتخاب بهترین جراح چشم از ایجاد هر نوع عوارض جلوگیری کنید.

لازم به ذکر است که این روش نیز همانند دیگر روش ها دارای عوارضی است که بر خی از آن ها طبیعی است و با مرور زمان بهبود می یابد و برخی دیگر نتیجه تجربه کافی نداشتن جراح می باشد.

ایجاد تورم، کبودی، التهاب از عوارض جانبی و طبیعی این جراحی است که با مرور زمان و استفاده از دارو و پماد های تجویز شده رفع می شود. همچنین تصحیح دید بیش از حد یا کمتر، خشکی چشم، دید مه آلود و تار، باقی ماندن بقایای بافت استخراج شده (عدسی) از دیگر عوارضی است که ممکن است با انجام این جراحی به وجود آید.

هزینه عمل فمتواسمایل چقدر است؟

این جراحی مانند سایر روش های لیزری، هزینه ثابتی ندارد و با توجه به عامل هایی همچون تجربه جراح، محل قرارگیری مطب، نوع و میزان اختلال چشمی و… متغیر است.

.

دکتر پرویز محمدی

جراح و متخصص چشم فوق تخصص قرنیه و خارج چشمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.