۵ دقیقه

رهایی از عینک با عمل PRK

آنچه می خوانید...

بسیاری از افراد بنابر دلایل مختلفی دارای عیوب و اختلالاتی در ناحیه چشم می باشند. عیوب انکساری نظیر نزدیک بینی، دوربینی، آستیگماتیسم سبب می شود که شخص برای داشتن دیدی بهتر و واضح از عینک و یا لنز های تماسی استفاده کند. حال در برخی از موارد خیلی از افراد به دلایل مختلفی مانند ورزشکار بودن، شرایط کاری و.. قادر به گذاشتن عینک و لنز بر روی چشمانشان نمی باشند. امروزه و با پیشرفت علم پزشکی از جمله چشم پزشکی، راه های متفاوتی برای جراحی های چشم به وجود آمده است که سبب رفع عیوب انکساری چشم و رهایی از گذاشتن هرگونه عینک و لنز های طبی می شود.

جراحی به روش های لازک، لیزیک، فمتو لیزیک و عمل  PRK از نمونه های جراحی عیوب انکساری می باشد. که در ادامه به معرفی جراحی به روش PRK می پردازیم.

عیوب انکساری چیست؟

اجزا های مختلف چشم از جمله  قرنیه، عدسی و… باعث ایجاد تصویر واضح بر روی شبکیه چشم می شود، بنابراین عملکرد صحیح هریک از این اجزا و عدم ایجاد اختلال در آن ها باعث می شود دید چشم، واضح و کامل باشد. از طرفی ایجاد اختلال و عملکر ناصحیح آن ها باعث می شود که نور نتواند بر روی نقطه ای از شبکیه متمرکز شود بنابراین بسبب ایجاد عیوب انکساری می شود.

عیوب انکساری چشم به طور کل شامل موارد زیر می شود:

جراحی prk چیست؟

جراحی prk (کراتکتومی فوتورفراکتیک) یکی دیگر از روش های جراحی عیوب انکساری چشم نظیر نزدیک بینی، دوربینی، آستیگماتیسم، می باشد. این روش جزو نخستین روش های لیزر چشم برای درمان اختلالات آن می باشد.

در این روش (پی آر کی) با استفاده از لیزر اگزایمر به تغییر شکل قرنیه می پردازند که این امر باعث می شود تا نور به داخل چشم رسیده و بتواند به دقت بر روی شبکیه متمرکز شود.

‏روش انجام عمل  PRK چگونه است؟

در این روش  ابتدا متخصص قطره هایی را بر روی چشم می ریزد و سپس با استفاده از محلول الکلی، وسیله ای شبیه به سنباده  و یک وسیله جراحی که دارای لبه های ضخیم می باشد،  قسمت مرکزی اپیتلیوم قرنیه را حذف می کند و بعد از آن، انحنای قرنیه را با استفاده از لیزر اگزایمر اصلاح می کند. همچنین مقادیر میکروسکوپیک بافت قرنیه به صورت دقیق تری به وسیله کنترل کامپیوتری برداشته می شود. در آخر جراحی نیز برای حفاظت از چشم، آن را بانداژ می کنند و یا به عبارتی یک لنز نرم بانداژ بر روی قرنیه کار می گذارند. این لنز باعث رشد سلول های اپیتلیال جدید می شود و بعد از آن، لنز بانداژ توسط جراح برداشته می شود.

مزایا و کاربرد های عمل prk

همانطور که گفته شد این عمل برای رفع عیوب انکساری چشم صورت می گیرد بنابراین بعد از انجام این جراحی می توان از گذاشتن هرگونه عینک و لنز رهایی یافت.

همچنین این جراحی برای افرادی که قرنیه شان ضخامت کمتری دارد مناسب می باشد. عمق نفوذ لیزر در PRK کمتر از لیزیک می باشد و همین امر سبب می شود تا احتمال بروز عوارض مربوط به برداشتن فلپ یا همان لایه قرنیه در پی آر کی  به حدقل میزان ممکن برسد.

از دیگر مزایای جراحی عیوب انکساری چشم با استفاده از این روش، این است که علاوه بر کاهش ریسک به خطر افتادن ضخامت قرنیه چشم، ریکاوری آهسته تری نسبت به روش لیزیک دارد.

در این عمل از دارو بیهوشی استفاده نمی شود و صرفا ممکن اس متخصص با توجه به شرایط بیمار برای کاهش استرس آرام بخش تزریق کند که این امر سبب می شود از هرگونه عوارض بعد از تزریق دارو بیهوشی در امان ماند.

عمل prk در بازه زمانی کوتاهی (حداکثر15 دقیقه) انجام می شود که نیازی به بستری شدن ندارد و بیمار می تواند بعد از استراحت کوتاهی به منزل باز گردد.

عوارض عمل PRK

این روش نیز مانند دیگر روش های جراحی چشم دارای عوارضی می باشد از عمده عوارض آن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

لازم به ذکر است که  بیشتر این عوارض طولانی‌ مدت نیستند و در فاصله کوتاهی پس از عمل برطرف می‌شوند. اما از طرفی دیگر اگر در بلند مدت شاهد این عوارض بودید توصیه می شود در اصرع وقت به جراح متخصص خود مراجعه کنید.

اقدامات مورد نیاز قبل از عمل PRK چشم

اولین مرحله برای انجام جراحی به روش prk  انتخاب بهترین متخصص چشم و جراح مجرب می باشد. چرا که چشم عضوی حساس می باشد که برای به دور ماندن از هرگونه عوارضی، می بایست به دست متخصصی مجرب و کار بلد جراحی شود.

در مشاوره های پزشکی قبل از عمل می بایست در صورت داشتن هرگونه بیمار خاص دیگری و یا مصرف دارو، آن را با پزشک مربوطه در جریان گذاشت.

همچنین انجام تست ها و آزمایشات مختلف برای اندازه گیری سایز مردمک و ضخامت قرنیه، معاینه از نظر خشکی چشم، اندازه گیری دقیق و نقشه برداری از انحنای قرنیه از دیگر اقداماتی است که قبل از جراحی prk باید انجام داد.

همچنین توصیه می شود قبل از مراجعه به کیلینیک استحمام کرده و در حین مراجعه برای انجام جراحی، صورت را از داشتن هرگونه مواد آرایشی پاک نمود.

!…درباره ترنس prk نیز بدانید…!

مراقبت های بعد از عمل PRK

همانطور که پیش از این گفته شد این عمل، عملی سرپایی است که نیازی به بستری شدن ندارد بنابراین داشتن همراه برای عدم وارد شدن آسیب به چشم الزامی می باشد.

برخی از مواردی که شخص بعد از این عمل می بایست رعایت کند شامل موارد زیر می شود:

  • عدم مالش و وارد کردن فشار به چشم
  • عدم استفاده از مواد آرایشی تا بهبودی
  • عدم رفتن به شنا و استخر تا بهبودی
  • استفاده منظم و به موقع دارو های تجویز شده
  • استفاده از عینک آفتابی هنگام بیرون رفتن و تماشای تلویزیون
  • استفاده از شامپو کودک برای استحمام به مدت 1 ماه بعد از عمل

هزینه عمل prk

هزینه این جراحی به عوامل مختلفی مانند وضعیت چشم بیمار و نوع عیب انکساری، تجربه و محل قرار گیری کیلینیک جراح و… بستگی دارد.

دکتر پرویز محمدی

جراح و متخصص چشم فوق تخصص قرنیه و خارج چشمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.