۶ دقیقه
رفع-عیوب-انکساری

عیوب انکساری چیست؟

آنچه می خوانید...

انکسار در واقع مسیری از شعاع های نور است که از روی اشیا بازتاب شده و به چشم ما میرسد. بعد از عبور نور از قرنیه، شعاع های نور توسط عدسی بر روی نقطه ای از شبکیه متمرکز می شود. شبکیه دارای عصب های انتقال تصویر به مغز می باشد. بعد از انتقال این شعاع های نورانی به مغز، دید کامل می شود.

جراحی-عیوب-انکساری-چشم

بنابراین می توان گفت که قسمت های مختلف چشم از جمله ی قرنیه، عدسی و… باعث ایجاد تصویر واضح بر روی شبکیه چشم می شود. برای کامل بودن بینایی نیاز است تا همه ی این اعضا عملکردی در تناسب با یکدیگر داشته باشند. اگر غیر از این باشد فرد دچار عیوب انکساری که شامل نزدیک بینی، پیرچشمی ، آستیگمات و دوربینی است.  در این مقاله به بررسی عیوب انکساری و روش های درمان آن می پردازیم. اگر شما نیز دارای این مشکلات هستید، با ما همراه باشید.

انواع عیوب انکساری

عیوب انکساری را با واحد به نام دیوپتر اندازه گیری می کنند. دیوپتر نشان می دهد که میزان نمره ی عینک مورد نیاز برای بیماران چند است. دید طبیعی هر فرد باید 10/10 باشد اگر فردی از این مقدار دید کمتری داشت دچار ضعف بینایی می باشد. اما باید دانست که با توجه به دلیل این مشکل عیوب انکساری به دسته های مختلفی تقسیم می شوند که در ادامه توضیح می دهیم:

انواع-عیوب-انکساری
انواع-عیوب-انکساری-چشم
عیوب-انکساری-چشم

نزدیک بینی: اختلال نزدیک بینی، به دلیل طولانی بودن قطر کره چشم و یا افزایش انحنای قرنیه به وجود می آید.این اختلال به طور کلی ارثی است. نزدیک بینی از 8 تا 12 سالگی تشخیص داده شده و در دوران بلوغ شدت می یابد.

دوربینی: اختلال دوربینی به دلیل کوتاه بودن قطر قرنیه یا کاهش انحنای قرنیه به وجود می آید. در این نوع از اختلال تصاویر بر پشت شبکیه ی چشم تشکیل می شود. همچنین فرد نزدیک و دور را تار می بیند. اما باید به این مساله توجه داشت که شدت تاری دید برای اجسام نزدیک به مراتب بیشتر از اجسام دور است. این اختلال نیز ارثی بوده و با افزایش سن شدیدتر می شود.

پیرچشمی: این اختلال به دلیل از دست دادن انعطاف پذیری عدسی با کهولت سن ایجاد می شود. بعد از 40 سالگی قدرت تطابق عدسی چشم کمتر شده و ممکن است افراد برای دید نزدیک خود نیاز به عینک داشته باشند.

آستیگماتیسم : این یک اختلال بسیار رایج بوده و اکثر افراد این اختلال را دارند. وقتی سطح قرنیه دارای انحنا بوده و مانند قرنیه ی طبیعی صاف و گرد نباشد، آستیگماتیسم به وجود می آید. این عارضه ارثی بوده و می تواند با اختلال دوربینی ، نزدیک بینی و.. همراه باشد.

روش های اصلاح مشکلات بینایی انکساری

برای اصلاح بینایی انکساری روش های مختلفی وجود دارد که در ادامه برخی از آن ها را بررسی می کنیم:

1.استفاده از عینک: راحت ترین و رایج ترین روش برای اصلاح عیوب انکساری استفاده از عینک است. استفاده از عینک مزایای بسیاری دارد که شامل راحتی تعویض نمره، محافظت از چشم ها در مقابل نور خورشید و … می شود.

2.استفاده از لنزهای تماسی : این لنزها با توجه به مشکل چشم بیمار ( آستیگمات، نزدیک بینی و…) تعیین می شود. همچنین لنز انتخاب مناسبی برای افرادی است که تمایلی به استفاده از عینک ندارند.

 3.جراحی عیوب انکساری : با توجه به نوع مشکل چشم هر فرد، روش های جراحی به وجود آمده است که می تواند به بهبود بینایی کمک کند. این درمان از مشکلات انکساری انواع مختلفی دارد. برخی از آن ها را در ادامه معرفی می کنیم.

انواع روش های جراحی عیوب انکساری

با پیشرفت روز افزون علم پزشکی روش های مختلفی برای درمان مشکلات بینایی به وجود آمده است. برخی از این جراحی ها عبارتند از:

لیزیک : در این روش بهترین دکتر عمل لیزیک چشم در تهران با استفاده از ابزار جراحی قرنیه ی چشم بیمار را برش می دهد. سپس قرنیه مقابل لیزر قرار می گیرد تا دید اصلاح شود. سپس قرنیه به سر جای خود باز می گردد.

فمتولیزیک : روش نوینی از لیزیک است. در این روش دیگر جراح دخالتی ندارد. تمامی مراحل به کمک لیزر انجام می شود. برش اولیه با فمتوسکند صورت می گیرد. دید با لیزر اصلاح شده و قرنیه به جای خود باز می گردد.

لازک: در لازک با استفاده از محلول الکل رقیق شده لایه ی اپی تلیال قرنیه ضعیف می شود. سپس این لایه برداشته شده تا با لیزر دید اصلاح شود. سپس پزشک لایه را به جای باز می گرداند.

PRK:در PRK لایه ی اپی تلیال قرنیه توسط جراح برداشته شده و سپس با استفاده از لیزر دید بیمار اصلاح می شود. بعد از جراحی بر سطح قرنیه لنز پانسمان گذاشته می شود تا درمان کامل شود.

ترنس PRK: در این روش لایه ی اپی تلیال به کمک لیزر برداشته می شود. برخلافPRK و لازک در آن جراح به طور مستقیم دخالتی در جراحی ندارد.

برای اطلاعات بیشتر از جراحی عیوب انکساری با روش های لیزری ویدیو زیر را مشاهده فرمایید.

 افرادی واجد شرایط جراحی عیوب بینایی چه کسانی هستند؟

افرادی واجد شرایط جراحی عیوب انکساری هستند که ویژگی های زیر را داشته باشند:

1.بالای 18 سال بوده و نمره ی عینک آن ها برای مدت یکسال ثابت شده باشد.

2.جراحی عیوب انکساری برای افرادی که آستیگمات بالایی دارند باید طبق نظر پزشک انجام شود.

3.این جراحی مناسب کسانی که دچار پیرچشمی هستند، نیست.

4. افرادی که فشار چشم دارند نباید این جراحی را انجام دهند.

5.قرنیه باید سالم باشد. بیماران باید فاقد قوز قرنیه باشند.

6. قرنیه بیماران باید حداقل ضخامت لازم برای جراحی را داشته باشد.

7. بیماران نباید مشکل شبکیه، آب مروارید و… داشته باشند.

8.بیماران نباید دچار خشکی شدید چشم باشند.

9.بیماران باید قبل از جراحی تا یک هفته از لنزهای تماسی نرم استفاده نکرده باشند.

10. در صورت آستیگمات و استفاده از لنزهای تماسی سخت، حداقل از 4 هفته ی قبل استفاده ی لنز را کنار بگذارند.

11. بیماران نباید سابقه ی بیماری دیابت، فشار خون و… داشته باشند.

کلام آخر

این جراحی برای تمامی بیماران نزدیک بین و یا بیمارانی که دارای ترکیبی از نزدیک بینی و آستیگمات هستند موثر می باشد. همچنین بیمارانی که دوربین هستند نیز می توانند تحت جراحی عیوب انکساری قرار بگیرند. حتی اگر بیمارانی که دوربینی دارند دچار آستیگمات باشند. توجه کنید که آستیگمات های بالای نمره ی 6 باید طبق نظر پزشک برای جراحی اقدام کنند.

دکتر پرویز محمدی

جراح و متخصص چشم فوق تخصص قرنیه و خارج چشمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.