دکتر پرویز محمدی مزلقانی / جراحی چشم / با جراحی بلفاروپلاستی پلک های زیبایی داشته باشید.
۲۲ دقیقه

با جراحی بلفاروپلاستی پلک های زیبایی داشته باشید.

آنچه می خوانید...

چشم یکی از حساس ترین اجزا صورت است که تاثیر به سزایی بر زیبایی چهره می گذارد از این رو، مراقبت از سلامت و زیبایی آن‏ها و عاری بودن از هرگونه عیوب انکساری بسیار مهم است. بسیاری از افراد بنابر دلایل مختلفی دارای پلک افتاده و یا چروک هستند که این امر سبب شده است همیشه چهره‏ شان خسته، خشن و یا غمگین به نظر برسد، بنابراین از زیبایی چشم کمتری برخوردار هستند. از این رو جراحی بلفاروپلاستی می تواند درمان مناسبی برای این عارضه باشد. لازم به ذکر است که جراحی بلفاروپلاستی، به دلیل آنکه عموما به منظور زیبایی انجام می شود یک روش جراحی زیبایی است که از نظر پزشکی ضروری نیست و صرفاً برای بهبود ظاهر فرد انجام می‌شود. در این مقاله یک توضیح جامع و کامل در مورد جراحی بلفاروپلاستی به شما می‌دهیم. با ما همراه باشید.

!…هر آنچه که درباره عمل لیزیک باید بدانید…!

بلفاروپلاستی چیست؟

جراحی پلک یا بلفاروپلاستی  (blepharoplasty) ، عمل جراحی است که برای بهتر شدن ظاهر پلک‌ها  انجام می‌شود. این جراحی ممکن است با توجه به مشکل و اختلالت پلکی هر شخص، روی دو پلک بالا و پایین یا فقط یکی از آن‌ها انجام بگیرد.

در حالت کلی می توان گفت جراحی پلک یا همان بلفارو پلاستی جراحی است که در آن، چربی‌ها و پوست اضافی پلک بالا یا پایین که به دلایل مختلفی مانند ارثی بودن، بالا رفتن سن و… به وجود می‌آیند، برداشته می شود.

جراحی بلفاروپلاستی دو جنبه متفاوت دارد، یعنی می تواند هم جنبه زیبایی داشته باشد و هم جنبه درمانی داشته باشد که به عبارتی هم به خاطر زیبا سازی قسمت‌های اطراف چشم‌ و هم برای درمان مشکلات عملکردی پلک بکار می‌رود.

بلفاروپلاستی زیبایی

بسیاری از افراد دارای افتادگی پلک هستند، به گونه ای که این افتادگی پلک برای شخص، هیچ گونه اختلال بینایی به وجود نیاورده است و صرفا ظاهر و زیبایی آن را تحت تاثیر قرار داده است. انجام این جراحی در این مورد، جراحی زیبایی بلفاروپلاستی محسوب می شود.

افزایش سن و فرآیند پیری گاهی باعث تورم و یا افتادگی پلک ها می‌شود. با بالا رفتن سن به مرور زمان پوست پلک‌ ها شل، عضلاتش دچار ضعف و بالشتک‌های چربی آن‌ دچار تورم می‌شوند که از نظر ظاهری، همگی این موارد می‌تواند زیبایی و گیرایی چشم‌ها و چهره فرد را تحت تاثیر بگذارد و علاوه بر کاهش زیبایی آن، باعث مسن‌تر و خسته تر دیده شدن آن شود.

در حالت کلی بلفاروپلاستی زیبایی به کاربردی از این عمل گفته می‌شود که از نظر پزشکی ضرورتی ندارد ولی می‌تواند باعث زیبایی و جوانی فرد شود.

بلفاروپلاستی درمانی

در برخی موارد بلفارو پلاستی باعث به وجود آمدن اختلالات چشمی و کم شدن میدان دید می شود که در این شرایط فرد می بایست از طریق این جراحی برای رفع افتادگی پلکش اقدام کند. بنابراین جراحی بلفاروپلاستی به منظور رفع اختلالات چشمی، از نوع بلفاروپلاستی درمانی محسوب می شود.

چند نکته درباره بلفاروپلاستی که باید دانست!

 • بسیاری از افراد جراحی پتوز را با عمل بلفاروپلاستی اشتباه می گیرند باید آگاه بود این دو عمل با هم متفاوت هستند.
 • چشم‌ها جزو زیباترین عناصر صورت هستند که روش بلفاروپلاستی یکی از بهترین راه‌های جوانسازی نواحی اطراف چشم‌ها به حساب می‌آید.
 • علاوه بر جراحی بلفارو پلاستی می توان با روش های دیگری نیز بلافارو پلاستی را انجام داد که این روش ها شامل تزریق بوتاکس، تزریق ژل یا فیلر، تزریق چربی، بلفارو پلاستی با پلاسما می شود.
 • این عمل احتیاجی به بستری شدن بیمار ندارد و در صورت نیاز با استفاده از بی‌حسی موضعی انجام می‌گیرد.
 • عوارض پس از عمل آن معمولاً در مدت چند روز برطرف می‌شوند و دوره نقاهت کوتاهی دارد به طوری که طول این دوره، چند هفته زمان می‌برد.
 • یلفاروپلاستی عوارض چندان زیادی ندارد به طوری که می تواند گفت عوارض این عمل تا حدی زیادی به جراح بستگی دارد که به طور کلی جراحی پلک در صورتی که توسط پزشک ماهر و در مراکز معتبر انجام شود، بی خطر و کم‌عارضه است.
 • در ضمن باید توجه داشت که جراحی بلفاروپلاستی مواردی همچون: حلقه‌های سیاه اطراف چشم، افتادگی ابرو (برای رفع این مشکل به جراحی تکمیلی یا جداگانه‌ای نیاز است.)، چروک‌ هایی که اطراف پلک، بین دو ابرو و پیشانی ایجاد می‌شود (برای اصلاح این موارد تزریق بوتاکس روش مناسبی است). را بهبود نمی بخشد.
شماره تماس جهت انجام مشاوره

تفاوت جراحی بلفاروپلاستی با جراحی پتوز چشم

بسیاری از افراد فکر می کنند بلفارو پلاستی همان جراحی پتوز چشم است اما باید آگاه بود که بلفاروپلاستی پلک بالا را نباید با جراحی رفع افتادگی پلک یا همان جراحی پتوز اشتباه گرفت.

چشم دارای تاندون و عضلاتی است که سبب می شود پلک بالا نگه داشته شود. در جراحی رفع افتادگی پلک یا همان پتوز، تاندون‌ها و عضلات پلک بالا سفت می‌شوند تا مشکل  پلک برطرف شود. از طرفی دیگر، در بلفارو پلاستی تاندون ها و عضلات برداشته نمی شوند بلکه صرفا پوست اضافی پلک برداشته می شود. بنابراین این دو جراحی در حالی که هردو می‌توانند مشکل افتادگی پلک را برطرف کنند، با هم متفاوت هستند.

!…هر آنچه که درباره عمل لازک باید بدانید…!

دلیل جراحی بلفاروپلاستی

علت اصلی بسیاری از متقاضیان این عمل، افتادگی و به وجود آمدن پوست اضافه روی پلک ‌هاست. با این عمل جراحی، پوست نواحی اطراف چشم سفت و به نوعی لیفت می‌شود که این امر سبب می شود ظاهری جوان تر، زیبا تر و هوشیارتر به چشم ها و در کل، به صورت بدهد. همچنین بسیاری از افراد به دلیل اینکه دارای افتادگی پلک می باشند، دچار اختلالات بینایی نظیر دید کم، تاری دید و… می شوند که در این مواقع از بلفاروپلاستی برای رفع این اختلالات و موانع بینایی در چشم ها استفاده می‌شود. در این پروسه درمانی یا زیبایی، پوست اضافی و بافت چربی از نواحی پلک بالا و پایین برداشته می‌شود. البته لازم به ذکر است که گاهی هم فقط پوست اضافی از پلک برداشته می‌شود.

کاربردهای جراحی بلفاروپلاستی

همان طور که پیش از این گفته شد بلفاروپلاستی پلک برای رفع افتادگی پلک، در دو جنبه درمانی و زیبایی صورت می گیرد، که به طور کلی کاربردهای جراحی پلک شامل موارد زیر می شود:

 • درمان شلی پوست یا افتادگی پلک بالا
 • با بلفارو پلاستی می توان افتادگی پلک به دلیل سنگینی پوست اضافه که خود باعث ایجاد اختلال در بینایی می‌شود را بهبود بخشید.
 • جراحی پلک به روش بلفارو پلاستی می تواند تورم و پف پلک‌ ها را از بین ببرد.
 • با این روش می توان تورم و پف زیر چشم ها را از بین برد.
 • در مواردی افتادگی پلک پایین باعث می‌شود بتوانید نواحی سفید چشم در زیر قرنیه را ببینید، با بلفارو پلاستی می توان این عارضه را برطرف کرد.
 • همچنین با بلفارو پلاستی می توان پوست اضافه را برداشت و چین و چروک‌های پلک پایین را رفع نمود.

چه اشخاصی کاندید جراحی زیبایی بلفاروپلاستی هستند؟

افرادی که دارای ویژگی های زیر هستند کاندیدا مناسب این عمل هستند.

 • وجود پوست اضافه یا شُل در پلک‌های بالا که ظاهر عادی چشم را برهم زده‌اند و دید را مختل کرده اند.
 • پُف‌کردگی در پلک‌های بالا که چهره‌ شخص را خسته یا ناراحت نشان می‌دهد.
 • حلقه‌های سیاه یا توده‌های چربی در اطراف پلک پایین
 • برآمدگی شدید در پلک‌های بالا

نکته ای که باید در راستا این عمل به آن توجه کرد این است که پف ایجاد شده در نواحی اطراف چشم می‌تواند به دلیل آلرژی باشد، به همین خاطر پیش از هر اقدامی، ابتدا باید اطمینان حاصل کرد که این افتادگی و تورم به دلیل بالا رفتن سن است.

توصیه می شود در موارد درمانی با پزشک متخصص چشم خود، تماس بگیرید و برای مشاوره حضوری وقت رزرو کنید.

با انجام این آزمون بدانید که آیا کاندیدای مناسب جراحی بلفارو پلاستی هستید یا خیر.

1 / 8

آیا این عمل را به منظور رفع چین و چروک، حلقه‌های سیاه، توده‌های چربی، افتادگی و شل بودن پوست پلک های پایین و بالا  انجام می دهید؟

2 / 8

آیا دارای افتادگی ابرو هستید؟

3 / 8

آیا به به عفونت چشم یا بیمارهای چشمی دیگر مبتلا هستید؟

4 / 8

آیا این دارای افتادگی پلک هستید؟

5 / 8

آیا عوامل خشکی چشم دارید؟

6 / 8

آیا تمایل دارید که خطوط اطراف چشم خود را برطرف نمایید؟

7 / 8

آیا سیگار و دخانیات مصرف می کنید؟

8 / 8

آیا وضعیت سلامت عمومی شما در سطح مطلوب است؟

برای انجام مشاوره می توانید اطلاعات خود را وارد نمایید.

امتیاز شما

جراحی بلفاروپلاستی چگونه انجام می شود؟

عمل بلفاروپلاستی می‌تواند روی پلک بالایی، پلک پایینی یا هردوی آن‌ها انجام شود.

در مدت زمان انجام عمل جراحی، یک سری برش‌ تقریبا موازی که با شیارهای طبیعی پلک در زیر پلک فوقانی و کمی پایین‌تر از مژه‌های پلک پایینی همسو هستند ایجاد می‌شوند. این برش‌ها بعد از بهبودی کامل، به هیچ وجه قابل رویت نیست. پزشک جراح قبل از ایجاد این برش‌ها، با دقت ناحیه‌هایی را  که باید پوست اضافی یا چربی‌شان برداشته شود را تعیین می‌کند.

مرحله 3 بلفارو پلاستی

مرحله 3 بلفاروپلاستی

مرحله 2 بلفارو پلاستی

مرحله 2 بلفاروپلاستی

مرحله 1 بلفارو پلاستی

مرحله 1 بلفاروپلاستی

برش های ایجاد شده در جراحی با ابزارهای جراحی بسیار حساس و دقیقی انجام می‌شوند و در انتها محل زخم با بخیه‌های خیلی ظریف و یا چسب بافتی بسته می‌شود. اینکه چه حجمی از پوست اضافه چربی‌ها و عضلات پیرامون چشم باید حذف شوند، بستگی به نظر پزشک جراح در طول عمل و معاینات او قبل از عمل دارد. مواردی مانند شکل عضلانی و استخوانی صورت و همچنین قرینه بودن ابروهای فرد، از عوامل تعیین کننده است.

مراحل بلفاروپلاستی

در مواقعی هم جراح برای ایجاد نتایج بهتر و جوانسازی پوست، از لیزر کربن دی اکسید استفاده می کند، تا چین و چروک‌های ریزی که روی سطح پوست باقی مانده اند نیز برطرف شوند.

!…هر آنچه که درباره عمل فمتولیزیک باید بدانید…!

انواع جراحی بلفاروپلاستی

عمل پلک را می توان با توجه به نوع و محل افتادگی چشم در نواحی مختلفی از چشم انجام داد که انواع مختلفی دارد. این انواع شامل موارد زیر می شود:

 • جراحی در پلک بالا
 • عمل پلک پایین
 • روش ترکیبی یا همان جراحی هر دو پلک بالایی و پایینی چشم

جراحی پلک بالا

 این نوع جراحی هنگامی انجام می شود که بر روی پلک بالا پوست افتاده، چربی اضافه، چین و چروک وجود داشته باشد. به عبارتی می توان گفت جراحی پلک بالا به منظور برداشتن پوست افتاده، چربی اضافه، چین و چروک صورت می گیرد.

 عمل پلک پایین

 برخی افراد در نواحی زیر چشمشان دارای چین و چروک و پف می باشند که جراحی بر روی پلک پایین به منظور برداشتن پف و چین و چروک زیر چشم صورت می گیرد.

جراحی ترکیبی هر دو پلک بالایی و پایینی چشم

زمانی که فرد هم در زیر چشم و هم در بالای چشم خود دارای هرگونه چین و چروک، افتادگی پوست پلک، چربی اضافه و یا پف باشد این نوع جراحی صورت می گیرد. هنگامی که جراحی پلک بر روی هر دو پلک انجام می شود، بلفاروپلاستی ترکیبی بالا و پایین نام می گیرد.

مزایای که جراحی بلفارو پلاستی دارد

به طور طبیعی هر بار پلک زدن موجب کشیدگی ضعیفی در الیاف الاستیک پوست می گردد که این امر سبب می شود الیاف عضله بالا برنده پلک  نیز گسترش یابد. بنابراین با مرور زمان پوست پلک ها نازک تر می شود. در این حین با افزایش سن ، خطوطی بر روی نواحی اطراف پلک ها نمایان می گردد که میزان آن با افزایش سن مرتبط است. جراحی بلفاروپلاستی یکی از روش های از بین بردن این خطوط است که سبب زیبایی چشم و صورت می شود .

قبل و بعد از جراحی بلفاروپلاستی

به طور کل از مزایای بلفارو پلاستی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • دوران نقاهت کوتاهی دارد.
 • این عمل به صورت سرپایی انجام شود.
 • ظاهر چشم ها از نظر زیبایی شناسی بهبود می یابد.
 • بلفاروپلاستی سبب می شود چهره جوان تر به نظر رسد.
 • حالت نگاه طبیعی می شود و در پلک ها احساس سنگینی نمی شود.
 • محدوده دید نیز در افرادی که دچار افتادگی پلک بوده اند بهبود می یابد.
 • از دارو بیهوشی استفاده نمی شود بنابراین عوارض بعد از استفاده از این دارو را به همراه ندارد.
 • با بلفارو پلاستی می توان چین چروک، پف، پوست و چربی اضافه بالا و پایین پلک را از بین برد.
 • قبل از بلفاروپلاستی، اعمال بی‌حسی بر روی پلک‌ها صورت می گیرد بنابراین در حین جراحی پلک می‌توانید مطمئن باشید که هیچگونه دردی را حس نمی ‌کنید

!…در رابطه با مزایای عمل PRK و ترنس PRK نیز بدانید…!

معایب و عوارض رفع افتادگی پلک به روش جراحی بلفاروپلاستی

هر نوع عملی جدا از ماهیت زیبایی و یا درمانی که دارد بنابر دلایل مختلفی ممکن است عوارضی را به همراه داشته باشد در بلفارو پلاستی نیز به دلیل پیچیدگی و ماهیت پیچیده آناتومی پلک، ممکن است پس از جراحی عوارضی برای افراد به وجود آید که عموما این عوارض کوتاه مدت است با رعایت بهداشت و مصرف به موقع دارو های تجویز شده بهبود می یابد.

 عوارض کوتاه مدت و جانبی این جراحی شامل موارد زیر می شود:

عوارض چشم
 • تورم و کبودی
 • باز شدن زخم ها
 • تاری دید و دوبینی
 • خشک شدن چشم ها
 • عدم ایجاد تقارن در پلک ها
 • تصحیح بیش از حد پلک ها

تورم و کبودی

یکی از شایع ترین عوارضی که ممکن است بعد از بلفارو پلاستی مشاهده شود تورم و کبودی در محل جراحی و اطراف چشم می باشد. به طوری که تقریبا تمامی افرادی که این جراحی را انجام داده اند، تورم و کبودی را تجربه کرده اند.

از آنجایی که داشتن کبودی بیش از حد موجب طولانی شدن دوره بهبودی، ایجاد عفونت و تغییر رنگ پوست خواهد شد توصیه می شود برای پیشگیری از این عارضه از چندین هفته قبل، از مصرف دارو های ضد انعقاد خون، مصرف دخانیات و.. اجتناب نمود. همچنین می توان برای کاهش ورم و قرمزی آثار برش ها، از کرم های ویتامین E يا كرم هایی که پزشک معالج تجویز می کند استفاده نمود. البته لازم به ذکر است که در زمان ماساژ کرم بر روی پلک ها نباید فشار زیادی ایجاد کنید.

تاری دید و دوبینی

دوبینی و تاری دید از دیگر عارضه های به وجود آمده بر اثر بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین است که پس از گذشت مدتی از بین خواهد رفت.

خشک شدن چشم ها

یکی دیگر از رایج ترین عارضه های بعد از جراحی بلفاروپلاستی خشک شدن چشم ها می باشد که در این مواقع پزشک، قطره های چشمی تجویز می کند که می بایست به طور مرتب و در زمان های معین استفاده شود.

باز شدن زخم ها

یکی از دلایل پیدایش این عارضه بعد از جراحی انتخاب یک پزشک بی تجربه برای انجام عمل بلفاروپلاستی است چرا که در این صورت ممکن است، پزشک از بخیه های نامناسب استفاده نماید یا به گونه ای بر روی پلک ها بخیه بزند که بعد از باز و بسته کردن پلک، باز شوند. به همین علت توصیه می شود در انتخاب جراح دقت بسیار زیادی شود به طوری که پزشکی انتخاب شود که در این زمینه تجربه بسیار زیادی داشته باشد. باز شدن بخیه ها می تواند عوارضی همچون عفونت، بدخوابی و ترومای جزئی به همراه داشته باشد. لازم به ذکر است زخم هایی که بر اثر برش لیزر به وجود می آیند، به طور معمول، بعد از گذشت 7 الی 8 روز برطرف خواهند شد.

عدم ایجاد تقارن در پلک ها

برش های نامتقارن موجب ایجاد ناهنجاری در پلک ها خواهد شد. از همین رو پزشک باید در زمان ایجاد برش ها و بخیه کردن آن ها دقت بسیار زیادی را خرج نماید. لازم است گفته شود که از آن جایی که بعد از جراحی چشم ها کمی تورم و کبودی دارند شما قادر به تشخیص متقارن بودن آن ها نیستید از همین رو بهتر است تا بهبودی کامل صبر کنید و در این امر زود قضاوت نکنید.

تصحیح بیش از حد پلک ها

همانطور که گفته شد جراحی بلفاروپلاستی برای برداشتن پوست های اضافی و بازگرداندن زیبایی به چهره افراد انجام می شود. در برخی موارد ممکن جراح بیش از نیاز پوست را برش دهد که این امر سببب می شود مشکلات بسیار زیادی را مانند عدم توانایی بستن چشم ها و خشک شدن آن ها برای فرد به وجود آورد.

پیشگیری از ایجاد عوارض بلفارو پلاستی

بلفاروپلاستی ممکن است با عوارضی همراه باشد که می توان میزان این عوارض را را با انجام بعضی از نکات مراقبتی کاهش داد. علاوه بر آن انتخاب یک پزشک ماهار و با تجربه می تواند تاثیر بسیار زیادی در نتیجه جراحی و کاهش عوارض احتمالی بگذارد. بنابراین می توانیم بگوییم یکی از مهم ترین دلایل ایجاد عوارض بلفاروپلاستی انتخاب نکردن یک جراح ماهر در این زمینه است. یک جراح با سابقه به خوبی با آناتومی چشم بیمار خود تسلط دارد و بهترین روش را برای درمان آن به کار می برد که این امر سبب می شود عوارض بعد از جراحی به حدقل میزان ممکن برسد .

اقداماتی که قبل از جراحی بلفاروپلاستی باید انجام داد

یکی از مهم ترین راه های پیشگیری از عوارض بعد از جراحی انتخاب جراح مناسب و با تجربه است بنابراین انتخاب یک جراح ماهر و با تجربه جزو اولین اقدامات قبل از جراحی پلک می باشد که نقش به سزایی را در نتیجه جراحی ایفا می کند.

همچنین باید آگاه بود که قبل از پروسه جراحی  چنانچه داروی خاصی استفاده می شود یا حتی به دارو یا ماده غذایی خاصی حساسیت وجود دارد، می بایست  جراح را در جریان گذاشت .

در جلسه مشاوره قبل از جراحی توسط جراح، آزمایشاتی تجویز می شود که می بایست آن ها را را انجام داد و روز جراحی همراه خود داشت.

موارد زیر از دیگر اقدامات قبل جراحی می باشد که بهتر است انجام داد:

 • استحمام شب قبل جراحی
 • مصرف منظم داروها و پمادهای چشمی که جراح تجویز کرده است.
 • صورت را قبل از جراحی بشوییم تا از هرگونه مواد آرایشی پاک شود.
 • به مدت 2 هفته قبل از جراحی، دخانیات و مشروبات الکلی مصرف نکنیم.
 • مصرف نکردن داروهایی که موجب مختل شدن انعقاد خون می شود از قبیل آسپرین و بروفن و… به مدت دو هفته قبل از جراحی
 • با جراح مشاوره انجام دهیم

جلسه مشاوره پیش از انجام عمل جراحی بلفاروپلاستی

انتخاب جراح مناسب و انجام مشاور قبل از عمل جراحی بلفاروپلاستی، یکی از اقدامات مهم برای انجام این جراحی است. چرا که بسیاری از افراد به اشتباه فکر می کنند به این جراحی نیاز دارند در صورتی که با انجام سایر جراحی ها نظیر لیفت ابرو و یا شقیقه به آنچه که مد نظرشان هست می رسند بنابراین انجام مشاوره قبل از جراحی باعث می شود که شخص با آشنا شدن از اهداف این عمل و پروسه جراحی بتواند تصمیم مناسبی بگیرد.

همچنین از دیگر مواردی که باعث می شود مشاوره قبل از جراحی ضروری باشد در جریان گذاشتن جراح از شرایط جسمی و سابقه بیماری فرد می باشد تا در صورت مشاهده نکته غیر طبیعی ای بتوان از عوارض احتمالی که ممکن است به وجود آید پیشگیری کرد.

اقداماتی که بعد از جراحی بلفاروپلاستی باید انجام داد

پس از عمل جراحی، پزشک معالج روی قسمت‌های مورد نظر از پوست بیمار آنتی بیوتیک موضعی، قرار می‌دهد. تا از خطر عفونی شدن زخم‌ها جلوگیری کند. اغلب به پانسمان‌های کامل چشم نیازی نیست.

اولین روز پس از عمل هر 1 ساعت یکبار، ۱۰ تا ۱۵ دقیقه از کمپرس سرد استفاده شود. این باعث می‌شود که کبودی‌ها و تورم به کمترین میزان برسند.

در دومین روز پس از عمل باید هر چند ساعت یکبار، ۱۰ تا ۱۵ دقیقه از کمپرس سرد استفاده شود.

برای سرعت بخشیدن به روند بهبودی، توصیه می‌شود پس از ۴۸ ساعت از کمپرس گرم استفاده شود.

با توجه به شرایط شما، پزشک معالج در خصوص مصرف داروهای مسکن، توضیحاتی را می دهد. درد پس از عمل برای اکثر بیماران با استفاده از مسکن‌های معمولی کنترل می‌شود. در موارد خاص به مسکن‌های قوی‌تری نیاز است که با توجه به شرایط شما، پزشک معالج داروهای مورد نیاز را تجویز خواهد کرد.

بلافاصله پس از عمل جراحی، شما باید منتظر درد و ناراحتی خفیف باشید. علیرغم اینکه  بلفاروپلاستی یک جراحی کوچک به حساب می‌آید، اما هنوز هم یک عمل جراحی محسوب می‌شود. خوشبختانه تمامی دردها و ناراحتی‌ها در مدت زمانی چند روزه از بین می‌روند. در صورت مواجه شدن با هرگونه مشکل بینایی یا درد‌های وخیم، بلافاصله با پزشک معالج خود تماس بگیرید.

عمل بلفاروپلاستی چقدر ماندگار است؟‎‌

خوشبختانه می توان گفت ماندگاری عمل بلفاروپلاستی در بیشتر از نود درصد مواقع دائمی می باشد و جای نگرانی برای بازگشت پلک به حالت اولیه وجود ندارد. اما در برخی از موارد (ده درصد مواقع) عمل بلفاروپلاستی به طور مجدد انجام می شود تا نتیجه دلخواه بدست آید.

دوران نقاهت جراحی بلفاروپلاستی

از مزایایی که باعث شده این عمل متقاضیان زیادی داشته باشد، داشتن دوران نقاهت کوتاه مدت، می باشد. در حالت کلی می توان گفت این عمل دوران نقاهت کوتاهی دارد که با رعایت مراقبت های بعد از جراحی و همچنین رعایت بهداشت می توان روان بهبودی را تسریع کرد.

لازم به ذکر است در صورت داشتن هرگونه عوارض بعد از جراحی با رعایت نکاتی بهداشتی و مصرف منظم دارو های تجویز شده، این عوارض در مدت زمان کوتاهی از بین خواهد رفت.

هزینه جراحی زیبایی پلک بلفاروپلاستی

یکی از مهم ترین مواردی که به ذهن متقاضیان این جراحی خطور می کند هزینه این عمل می باشد از آن جایی که این عمل عموما یک عمل زیبایی محسوب می شود، طبعا دارای هزینه های بیشتری نسبت به دیگر عمل ها است . البته هزینه عمل بلفاروپلاستی به عوامل متعددی بستگی دارد و معمولا پس از معاینات دقیق توسط جراح متخصص، به داوطلب بیان می شود.

به عبارتی نمی توان هزینه دقیق و ثابتی برای این جراحی بیان کرد چرا که هزینه این عمل با توجه به مواردی همچون: محل قرار گیری مطب، تجربه پزشک، نوع مشکل پلکی شخص، نوع عمل انجام شده و… بستگی دارد.

ریکاوری بعد از عمل بلفاروپلاستی

عموما به دلیل آنکه این جراحی سرپایی است مدت ریکاوری به مدت یک هفته می باشد. پس از اتمام جراحی فرد بعد از، از بین رفتن اثر بی حسی مرخص می شود. در این جراحی بعد از عمل، فرد دچار تاری دید می شود به همین دلیل پیشنهاد می شود همراهی با خود بیاورد تا هنگام بازگشت به منزل با مشکلی مواجه نشود.

مانند سایر جراحی های زیبایی در این جراحی نیز از انجام فعالیت های سنگین باید پرهیز کرد و توصیه می شود به مدت یک روز کامل از هر نوع فعالیتی پرهیز نمود و استراحت کامل کرد تا بهبودی تسریع یابد.

اطراف چشم در هفته اول بعد از جراحی مقداری پف و تورم پیدا می کند که کاملا امری طبیعی است و با انجام مراقبت های بعد از عمل می توانیم شدت این عوارض را کم کنیم.

انواع تکنیک های دیگر با هدف بلفاروپلاستی

این جراحی  ظاهر پلک های بالا و پایین را بهبود می بخشد. لازم به ذکر است که  گزینه های دیگری بدون نیاز به جراحی وجود دارد که علائم قابل مشاهده ی افزایش سن در دور چشم ها را از بین می برد. گزینه های موجود شامل موارد زیر می باشند:

 • تزریق بوتاکس اطراف چشم
 • استفاده از فیلر برای تزریق
 • تزریق چربی دور چشم
 • بلفاروپلاستی با پلاسما

تزریق بوتاکس اطراف چشم

 بوتاکس شل کننده ی عضلانی می باشد که در چندین نواحی در اطراف چشم ها به منظور از بین بردن چین و چروک ها تزریق شده و ظاهر جوان چشم ها را باز می گرداند.

تزریق بوتاکس
تزریق فیلر

استفاده از فیلر برای تزریق

 فیلرهایی هستند که در اطراف چشم برای از بین بردن چین و چروک ها تزریق شده و برای از بین بردن پف زیر چشم نیز کمک کننده می باشد.

تزریق چربی دور چشم

در این روش چربی از سایر اجزا بدن گرفته می شود و به زیر چشم ها به منظور از بین رفتن پف و بهبود زیبایی ظاهری چشم تزریق می شود.

تزریق چربی
بلفاروپلاستی با پلاسما

بلفاروپلاستی با پلاسما

لازم به ذکر است که  پلاسما جت برای پف زیر چشم در کلینیک‌های زیبایی و توسط دستگاه مخصوص این کار انجام می‌شود. به همین خاطر می توان گفت که در این روش از برش نواحی اطراف چشم استفاده نمی شود.

برخی از افراد به دلیل ترس و یا محدودیت‌هایی که دارند امکان انجام عمل‌ بلفاروپلاستی را به صورت تهاجمی ندارند. این دسته از افراد می توانندُ بلفاروپلاستی با پلاسما را انجام دهند. همچنین باید آگاه بود که انجام لاپاراسکوپی با روش های غیر از جراحی توسط جراح پلاستیک و زیبایی صورت می گیرد.

چگونه بهترین جراح چشم پزشک را می توان تشخیص داد؟

بهترین جراح پلک کسی است که بتواند اکثر جراحی های مختص تخصص خود مانند جراحی قوز قرنیه، جراحی های عیوب انکساری و… را به بهترین شکل انجام دهد. همچنین بهترین جراح چشم باید در کلینیک ها و بیمارستان های خوب فعالیت داشته باشد. یک جراح خوب کسی است که علاوه بر جراحی لاپاراسکوپی به اکثر جراحی های چشم مانند، لیزیک، لازک، کاتاراکت و…. تسلط دارد، بهترین جراح چشم باید بتواند راز و اسرار بیماران به درستی نزد خود نگه دارد.

می توان با استفاده از موارد زیر و با توجه به ملاک ها و ویژگی هایی که یک جراح خوب باید داشته باشد، بهترین جراح بلفارو پلاستی را انتخاب نمود.

 • پرس و جو از دوستان و آشنایان
 • موتور جست و جو و شبکه های اجتماعی
 • تالار گفت و گو
 • مراجعه حضوری به مطب

از آنجایی که چشم یکی از حساس ترین اجزا صورت می باشد انتخاب جراح با تجربه و ماهر از مهم ترین اقداماتی است که هر شخص در راستا انجام این جراحی باید انجام دهد.

باید آگاه بود که یک جراح خوب علاوه بر داشتن مهارت کافی در زمینه جراحی دارای اخلاق مناسب و نحوه برخورد مناسب با بیماران است.

چرا دکتر محمدی انتخاب مناسبی برای جراحی بلفاروپلاستی است؟

دکتر پرویز محمدی مزلقانی متخصص چشم پزشکی و فلوشیپ قرنیه، متولد سال 1346 می باشند. ایشان یکی از بهترین چشم پزشک های غرب تهران هستند چرا که علاوه بر داشتن 25 سال سابقه اعمال جراحی چشم، در جراحی های فمتولیزیک، فمتواسمایل، لازک، ترانس PRK،کاشت لنز ICL، آرتیزان و PLE، بلفاروپلاستی، آب مروارید (فیکو) تجربه دارند.

دکتر پرویز محمدی مزلقانی متخصص چشم پزشکی و فلوشیپ قرنیه

سوالات متداول

دکتر پرویز محمدی

جراح و متخصص چشم فوق تخصص قرنیه و خارج چشمی

61 پاسخ

  1. بستگی به نوع ورزشتون دارد معمولا فعالیت ها و ورزش های سبک را ۲ هفته بعد از جراحی میتونین شروع کنید ولی برای انجام ورزش های سنگین بهتر است حداقل یک ماه صبوری کنید.

  1. برای اطلاع از هزینه ها میتونید با شماره های ارتباطی کلینیک بصیر ۰۲۱۶۶۵۶۵۷۵۷ و بیمارستان بهمن ۰۲۱۴۳۰۱۹ تماس بگیرید

  1. درافرادیکه بیماری دارند وداروهای ضد انعقادی مصرف می کنند اگر منعی نداشته باشند باید ۲ هفته قبل از عمل این داروها را قطع کنند

  1. دوره نقاهت این عمل دوهفته است عدم تقارن از عوارض نادر این عمل است
   ۹-در بعضی از بیماران چربی دور چشم خارج میشود

  1. مانند هر عمل جراحی ،عمل بلفاروپلاستی هم‌ ممکن هست باعث عوارضی شود یکی از عوارض نادر این عمل خونریزی پشت کره چشم است که میتواند باعث صدمه به عصب بینایی وتاری دید شود
   درصورت آسیب عضله بالا برنده پلک، افتادگی پلک ایجاد میشود ، که به نظر می رسد چشم کوچک شده است.

  1. درافرادیکه ناراحتی قلبی دارند وداروهای ضد انعقادی مصرف می کنند اگر منعی نداشته باشند باید ۲ هفته قبل از عمل این داروها را قطع کنند

 1. دکتر جان بلفارو پلاستی عوارضی برای چشم داره ؟؟ امکانش هست مشکلی برای بینایی پیش بیاد ؟؟ یا چشم کوچیک تر بشه ؟؟

  1. مانند هر عمل جراحی ،عمل بلفاروپلاستی هم‌ ممکن هست باعث عوارضی شود یکی از عوارض نادر این عمل خونریزی پشت کره چشم است که میتواند باعث صدمه به عصب بینایی وتاری دید شود

 2. دختر دوست من مادرزادی دچار افتادگی پلک هستش یکمم بابت این مورد ناراحته و منزوی شده الان دوران دبیرستانه میتونه عمل کنه یا باید بزرگتر شه؟

  1. اگر صرفا بلفاروپلاستی پلک بالا انجام شود بله امکان دارد به شرطی که جراح توانایی تزریق فیلر را نیز داشته باشد.

  1. تا پایان دوره نقاهت بهتر است تماشای تلوزیون و سیستم به حدقل میزان برسد و تا 1 روز خودداری شود.بعد از عمل برای کار با سیستم باید از قطره اشک مصنوعی استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.