دکتر پرویز محمدی مزلقانی / جراحی چشم / بهترین چشم پزشک غرب تهران
۹ دقیقه

بهترین چشم پزشک غرب تهران

آنچه می خوانید...

چشم پزشکی رشته ای ازعلم پزشکی می‌باشد که در آن متخصص چشم پزشک و یا همان Ophthalmologist به تشخیص و درمان اختلالات و بیماری‌های چشم مانند عیوب انکساری، قوز قرنیه، پیرچشمی، کورنگی، آب مروارید، دکولمان شبکیه و… می‌پردازد. در این مقاله سعی داریم تا شما را در انتخاب بهترین چشم پزشک غرب تهران راهنمایی کنیم.

چشم یکی از حساس‌ترین و مهم‌ترین عضو صورت می‌باشد که اغلب در معرض خطرات و بیماری‌های مختلف مانند عفونت بر اثر آلودگی، آسیب‌های چشمی ناشی از اصابت شیء خارجی، اختلالات ژنتیکی و… می‌باشد. از این رو در صورت پیشامد اختلال و بیماری‌های چشمی، انتخاب متخصص چشم با تجربه و کار بلد از مهم‌ترین اقدامات در راستای درمان اختلالات و آسیب های چشمی می‌باشد.

به چه کسی متخصص چشم پزشک می‌گویند؟

متخصص چشم، به پزشکی گفته می‌شود که توانایی درمان و تشخیص بیماری‌های مربوط به چشم مانند آب مروارید، عیوب انکساری چشم مانند دوبینی، نزدیک بینی و آستیگماتیسم، قوز قرنیه، خشکی چشم، تنبلی چشم را دارد و می‌تواند انواع جراحی‌های مربوط به آن را انجام دهد.

در واقع در کشور ما و اغلب کشورهای دیگر فرد برای گرفتن تخصص چشم پزشکی باید پس از قبولی در رشته پزشکی در دانشگاه، ابتدا به مدت 7 سال در این حیطه تحصیل کند؛ و سپس بعد از گرفتن مدرک پزشک عمومی باید در امتحان تخصص رشته چشم پزشکی شرکت کند که این دوره در ایران 4 ساله می‌باشد.

متخصص فلوشیپ به چه معنا می‌باشد؟

اگر شخصی بعد از گذراندن دوره 7 ساله عمومی و 4 ساله تخصصی چشم، بخواهد در یک شاخه خاصی از چشم تبحر و مهارت بیشتری پیدا کند، می تواند وارد رشته فلوشیپ فوق تخصص، که حدود 2سال می‌باشد در یکی از زیر شاخه‌های فوق تخصص چشم شود، برای مثال دکتر پرویز محمدی یکی از بهترین متخصص‌های چشم پزشکی و فلوشیپ قرنیه در غرب تهران می‌باشد که در جراحی قرنیه، ICL، جراحی لنز آرتیزان، جراحی آب مروارید به روش فیکو، جراحی لیزیک، جراحی لازک و فمتو لیزیک تبحر دارد.

سایر متخصصان مرتبط با چشم

اپتومتریست (optometrists) و یا عینک ساز (opticians) دو حرفه ای است که ممکن است با چشم پزشک اشتباه گرفته شود.

 باید آگاه بود که اپتومتریست صرفا تست‌های بینایی و معاینات اولیه چشم را انجام می‌دهد و در صورت نیاز لنزهای اصلاحی را تجویز می‌کنند.

عینک سازها نیز لنزها و شیشه‌های عینک را طراحی می‌کنند.

متخصص چشم پزشک چه توانایی‌هایی باید داشته باشد؟

بهترین چشم پزشک غرب تهران علاوه بر داشتن علم پزشکی و توانایی تشخیص و درمان بیماری‌ها و اختلالات در حیطه چشم مانند نزدیک بینی، پیرچشمی، کورنگی، گل مژه، دکولمان شبکیه، می‌بایست قادر باشد؛ تا در صورت وجود اضطراب در بیمار به آن‌ها، آرامش دهد و با ابزارهای مخصوص، بینایی افراد را بررسی کند سپس مشکل را تشخیص و توصیه‌های لازم را ارائه دهد. همچنین باید توانایی برخورد با کودکان کم سن و سال و مهارت برقرار کردن ارتباط با آن‌ها را داشته باشد تا درصورت داشتن بیمار کم سن و سال قادر به تشخیص و توضیح دستورات و علائم به آن‌ها باشد.

دکتر پرویز محمدی یکی از بهترین متخصص جراح پلک در غرب تهران می‌باشد که علاوه بر داشتن تبحر در تشخیص و درمان اختلالات چشمی دارای شخصیت اجتماعی و مناسب می‌باشد.

انواع جراحی‌های چشم چگونه است؟

 • جراحی چشم به روش لیزیک
 • جراحی به روش فمتولیزیک
 • جراحی چشم به روش پی آر کی(PRK)
 • جراحی چشم به روش لازک
 • جراحی چشم به روش اسمایل
 • جراحی چشم به روش ALK
 • جراحی چشم به روش RLE  یا تبادل لنز چشمی
 • جراحی چشم به روش AK یا کراتونومی آستیگماتیک
 • جراحی آب مروارید چشم
 • جراحی ناخنک چشم
 • جراحی پیوند قرنیه

جراحی چشم به روش لیزیک

در جراحی لیزیک اختلالات چشم مانند دوربینی و نزدیک بینی، آستیگماتیسم توسط بهترین دکتر عمل لیزیک چشم در تهران درمان می شود. از معایب و عوارض این روش می‎توان به خشکی چشم‌ها به طور موقتی و دوبینی و شب‌کوری اشاره کرد.

جراحی به روش فمتولیزیک

این روش نوع پیشرفته جراحی لیزیک است که در آن برش با تیغه جراحی صورت نمی گیرد؛ بلکه با استفاده از وسیله میکروکراتوم که از اشعه لیزر برای ایجاد حباب های میکروسکوپی در قرنیه استفاده می شود،  عیوب انکساری چشم را برطرف می‌کنند. از مزایای این روش درد کم و بهبود دید در شب است. از معایب آن نیز می‌توان به احتمال بازگشت مشکل چشم اشاره کرد. برای کاهش عوارض این جراحی بهتر است که به بهترین چشم پزشک غرب تهران مراجعه کنید.

جراحی چشم به روش پی آر کی(PRK)

این روش یکی دیگر از روش های جراحی با لیزر است، که در آن با استفاده از لیزر اکسایمر اختلالاتی نظیر نزدیک بینی، دوربین ویا آستیگماتیسم توسط بهترین چشم پزشک غرب تهران اصلاح می‌شود. مزایای این روش اثربخشی سریع آن و کم بودن احتمال اشتباه در آن است. معایب آن نیز احتمال بروز عفونت پس از جراحی و هم‌چنین درد و آبریزش پس از آن است.

جراحی چشم به روش اسمایل

برای درمان نزدیک‌بینی بهترین پزشک غرب تهران از این روش به جای لیزیک استفاده خواهد کرد. در این جراحی از لیزر فمتو برای ایجاد برشی مانند لنز در قرنیه و رفع نقص قرنیه استفاده خواهد شد. یکی از مزایای انجام این جراحی کم‌تر وارد شدن آسیب به چشم نسبت به جراحی‌های دیگر است.

جراحی چشم به روش ALK

جراحی کراتوپلاستی اتوماتیک برای درمان نزدیک‌بینی شدید و یا دوربینی خفیف مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این جراحی بهترین چشم پزشک غرب تهران ابتدا بی‌حسی موضعی انجام داده و سپس بافت روی چشم را برداشته و قرنیه را خواهد تراشید؛ و در نهایت بافت به سرجای خود برگردانده خواهد شد. از مزایای این روش بهبودی سریع پس از جراحی است.

جراحی چشم به روش RLE  یا تبادل لنز چشمی

این جراحی برای درمان پیرچشمی وافراد بالای سن 45 سال انجام می‌شود، مدت زمان انجام این جراحی حدود 30 دقیقه طول کشیده و در طی آن لنز طبیعی توسط بهترین چشم پزشک غرب تهران از چشمان بیمار خارج شده و لنز مصنوعی جایگزین آن خواهد شد. یکی از مزایای این جراحی بی‌نیازی از عینک است. و از معایب آن می‌توان به فاصله‌ی زمانی بین عمل‌های هر دو چشم اشاره کرد، چرا که ابتدا باید یکی از چشم‌ها جراحی شده و سپس به مدت یک هفته پس از آن چشم بعدی جراحی شود.

جراحی چشم به روش AK یا کراتونومی آستیگماتیک

این روش از جراحی برای از بین بردن و برطرف کردن آستیگماتیسم با ایجاد یک الی دو برش در قرنیه توسط بهترین چشم پزشک غرب تهران انجام خواهد شد. که البته این روزا جراحی لیزیک جایگزین این روش شده است.

جراحی آب مروارید چشم

برای برطرف کردن آب مروارید چشم که در طی آن عدسی چشم کدر شده و دید فرد را تحت تاثیر قرار داده و کاهش می‌دهد. از جراحی استفاده خواهد شد. این جراحی به طور معمول برای افراد میانسال انجام شده و طی این جراحی عدسی کدر خارج و عدسی مصنوعی جایگزین آن خواهد شد.

جراحی ناخنک چشم

ناخنک به بیش از حد رشد کردن بافت پیوندی چشم و پوشاندن عنبیه توسط سلول‌ها گفته می‌شود. بهترین چشم پزشک غرب تهران از جراحی برای از بین بردن این ضایعه استفاده خواهد شد.

جراحی پیوند قرنیه

در صورتی که قرنیه کدر و ملتهب یا ناصاف باشد از پیوند قرنیه برای درمان آن استفاده می‌شود. در این جراحی قرنیه با یک قرنیه اهدایی و سالم از بانک چشم جایگزین خواهد شد. این پیوند برای کسانی که عفونت‌های ناشی از زخم مانند تبخال دارند و قرنیه آنان بیش از حد ملتهب شده است قابل انجام نیست. پیوند قرنیه به دو روش پیوند ضخامت قرنیه کامل و پیوند ناکامل ضخامت قرنیه انجام خواهد شد.

 لازم به ذکر است که دکتر پرویز محمدی از جمله چشم پزشکانی است، که در غرب تهران دارای سابقه درمان اختلالات چشم با روش‌های لیزیک، لازک و فمتو لیزیک می‌باشد.

در چه شرایط باید به چشم پزشک مراجعه کرد؟

چشم حساس‌ترین عضو صورت می‌باشد که توصیه می‌شود در صورت پیدایش علائم و نشانه‌هایی از اختلال چشمی در اسرع وقت برای معاینه به بهترین چشم پزشک غرب تهران مراجعه شود.

برخی از این نشانه‌ها و علائم شامل موارد زیر می‌باشد:

 • کاهش بینایی، انحراف بینایی، انسداد دید و یا دوبینی
 • مشکلات پلکی و انحراف چشم
 • بیرون زدگی چشم از حدقه
 • اشک ریزی بیش از حد چشم
 • دیدن حاله و یا دایره های رنگی در اطراف نور
 • قرمزی بیش از حد چشم
 • درد ناگهانی و شدید چشم
 • آسیب و ضربه شدید وارد شده به چشم
 • دیدن نقاط سیاه در میدان دید
 • عفونت بر اثر آلودگی و…

وظایف بهترین چشم پزشک غرب تهران

یک متخصص چشم باید برای معاینه و درمان بیماران وظایفی از قبیل، ثبت سوابق درمانی، انجام آزمایشات لازم، مراقبت‌های اولیه به بهترین نحو، مدیریت شرایط جسمانی و روانی بیماران، داشتن یک برنامه مشخص برای درمان، تجویز دارو در صورت نیاز، انجام نمونه‌برداری در صورت نیاز، انجام جراحی در صورت نیاز، مشورت با تیم پزشکی خود برای شنیدن پیشنهادات درمانی، در جریان گذاشتن افراد در رابطه با مشکلات ایجاد شده در زمان اکنون یا زمان آتی در صورت عدم پیشگیری و آگاه کردن بیماران از مراقبت‌های پس از درمان را دارد.

زمینه‌های فعالیت یک فوق تخصص چشم

یک فوق تخصص چشم در زمینه‌هایی مانند بیماری‌های قرینه و نواحی خارجی چشم، جراحی پلاستیک چشم، چشم پزشکی کودکان، بررسی نمونه‌های بافت چشم، بیماری‌های شبکیه و زجاجیه و چشم پزشکی عصبی فعالیت دارند.

عواملی که باعث ایجاد اختلالات چشمی می شود

عواملی متععدی میتواند در بروز مشکلات چشمی تاثیر گذار باشد. یکی از عمده عواملی که باعث ایجاد مشکلات چشمی می شود ریشه در ژنتیک و سابقه خانوادگی بیماری‌های چشمی دارد.

فشار خون بالا، برخوردشیء خارجی با چشم، ابتلا به دیابت، HIV، بیماری‌های تیروئید، بیماری گریوز و… از دیگر عواملی است که ممکن است سبب ایجاد اختلالات و مشکلات چشمی شود.

انتخاب بهترین چشم پزشک غرب تهران

همانطور که پیش‌تر اشاره شد چشم از حساس‌ترین عضو های صورت می‌باشد که در صورت بروز مشکلی باید به چشم پزشک مراجعه کرد. انتخاب چشم پزشک مناسب و با تجربه یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های کسانی است که با مشکلاتی در حیطه چشم مواجه شده‌اند و به معاینات پزشکی احتیاج دارند.

یکی از شایسته‌ترین چشم پزشک‌های واقع در غرب تهران دکتر پرویز محمدی می‌باشد که دارای تخصص چشم پزشکی و فلوشیپ قرنیه از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می‌باشد.

دکتر پرویز محمدی دارای سابقه درمان اختلالات چشم با روش‌های پیوند قرنیه، لیزیک، لازک، فمتو لیزیک ، ICL، جراحی لنز آرتیزان و همچنین درمان آب مروارید به روش فیکو می‌باشد.

سخن پایانی

مراقبت از چشم ها به دلیل اهمیت بالای آن‌ها به عنوان یک عضو مهم از بدن بسیار ضروری است و در صورتی که دچار مشکلاتی مانند عیوب انکساری چشم  و بیماری‌هایی مانند پیرچشمی و آب مروارید می‌شود؛ باید به سرعت به چشم پزشک برای درمان آن اقدام کرد. هدف از ارائه این مقاله راهنمایی شما برای انتخاب بهترین چشم‌پزشک بود؛ امیدواریم که مفید واقع شده باشد.

دکتر پرویز محمدی

جراح و متخصص چشم فوق تخصص قرنیه و خارج چشمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.