دکتر پرویز محمدی مزلقانی / بیماریها / آب مروارید و راه های درمان آن
۶ دقیقه
جراحی آب مروارید

آب مروارید و راه های درمان آن

آنچه می خوانید...

بینایی چشم انسان با انعکاس نور از اجسام صورت می گیرد. در این فرآیند نور از طریق قرنیه وارد چشم شده و از آن بر روی عدسی می تابد. عدسی چشم عضو مهمی در بینایی دقیق است و در صورتی که نتواند نورهای دریافت شده از قرنیه را به درستی بر روی شبکیه متمرکز کند باعث اختلال در بینایی می شود. عدسی چشم  قابلیت تطبیق داشته و دور و نزدیک شدن دید می تواند خود را جمع یا کشیده تر کند تا روند بینایی کامل شود. آب مروارید نوعی اختلال در عدسی چشم است.

آب مروارید چیست؟

گاهی عدسی چشم ممکن است دچار تیرگی شود که موجب کاهش بینایی فرد می شود. به تیره شدن عدسی به دلیل فعالیت های متابولیسمی بدن و … آب مروارید گفته می شود. آب مروارید سبب کاهش بینایی در زمان رانندگی و یا مطالعه می شود. به طور کلی کاتاراکت با کهولت سن ایجاد شده و به مرور زمان اتفاق می افتد.

این عارضه در ابتدا مشکلات بینایی برای بیمار به دنبال ندارد اما به محض آن که پیشرفت بیماری کامل شد و به اصطلاح آب مروارید بیمار رسید باید جراحی شود تا بینایی بیمار با دشواری همراه نشود. در این مقاله به بررسی علائم این مشکل، روش های درمان آن و هر آنچا باید درباره ی اب مروارید دانست خواهیم پرداخت.

آب مروارید

علائم آب مروارید

همانطور که گفته شد آب مروارید امری تدریجی می باشد که با بروز علائمی می توان آن را تشخیص داد. شایع ترین این عوامل عبارتند از:

 • تاری دید که بدون هیچ گونه درد یا عارضه ای است.
 • زرد شدن رنگ ها
 • احتیاج به نور زیاد برای مطالعه
 • دو بینی در یک چشم
 • تغییرات مکرر نمره ی چشم
 • پخش نور در مسیر های گذرگاهی درو طرفه
علائم آب مروارید

عیوب انکساری چیست؟

به طور کلی می توان گفت که آب مروارید تنها در مواردی به طور کامل احساس می شود که این تیرگی سطح عدسی نزدیک به مرکز آن باشد. در این هنگام فرد احتیاج به انجام عمل آب مروارید پیدا خواهد کرد.

علل ایجاد آب مروارید

همانطور که گفته شد با گذر زمان و افزایش سن به دلیل کهولت ساختمان عدسی شفافیت خود را از دست می دهد. ساختار عدسی از آب و پروتئین بوده و به مرور زمان ساختمان منظم این پروتئین ها دچار اختلال شده و یا از هم گسیخته می شود.از هم گسیختگی این ساختمان پروتئینی لکه های تیره ای را بر روی عدسی چشم به وجود می آورد که با گستردگی آن ها عدسی چشم شفافیت خود را از دست داده و قدرت عبور نور کمتری پیدا خواهد کرد. دلیل دقیق این از هم گسیختگی به طور دقیق مشخص نیست اما در معرض نور شدید خورشید بود و دود سیگار می تواند تا حدی در این روند دخیل باشد. از جمله ی سایر علل آب مروارید می توان به موارد زیر نیز اشاره کرد:

 • سابقه ی خانوادگی ابتلا به آب مروارید
 • مشکلاتی مانند دیابت
 • ضربه به چشم
 • قرار گرفتن طولانی مدت بدون محافظت یا عینک در مقابل آفتاب
 • سابقه ی جراحت یا بیماری های التهابی چشم
 • استفاده ی طولانی مدت از داروهای استروئیدی
 • مصرف الکل
 • سیگار کشیدن
علل ایجاد آب مروارید

باید دانست که کاتاراکت به مرور زمان پیشرفت می کند و تمام عوامل بالا می تواند کاتالیزگر این فرآیند باشد. این عارضه سبب ایجاد لکه هایی روی عدسی چشم می شود که به مرور زمان برای بینایی فرد مشکل ایجاد می کند. فردی که به این مشکل دچار می شود نور منتشر شده از لامپ ها را بیش از حد نورانی می بیند. به همین دلیل هاله های اطراف چراغ خودرو ها در هنگام رانندگی برای وی ناراحت کننده است

روش جراحی آب مروارید

آب مروارید دلایل مختلفی دارد اما نکته ی حائز اهمیت این است که دلیل آن هر چه باشد در نهایت برای درمان آن نیاز به جراحی می باشد.

روش جراحی آب مروارید به این شکل است که در ابتدا داخل چشم بیمار قطره های بی حسی و قطره هایی مخصوص باز کردن مردمک ریخته می شود. در برخی موارد در صورت درخواست بیمار، این جراحی با بیهوشی همراه خواهد بود. سپس به وسیله ی دستگاهی و با کمک امواج اولتراسوند، عدسی را خرد کرده و ذرات آن را بیرون می آورند. سپس عدسی خراج شده با یک عدد لنز مصنوعی جایگزین می شود که بسته به وضعیت چشم بیمار می توان از لنزهای تک کانونه یا چند کانونه استفاده کرد.

همانطور که مطرح کردیم عدسی طبیعی چشم انسان قابلیت انعطاف پذیری دارد که برای تغییر فاصله ی دید کمک کننده است. لنزهایی که جایگزین عدسی چشم می شوند این ویژگی را ندارند و در صورتی که از لنز های تک کانونه برای این موضوع استفاده شود فرد بعد از جراحی احتیاج به استفاده از عینک های نزدیک بینی برای مطالعه و.. پیدا خواهد کرد.

اما در برخی افراد که سابقه ی آستیگمات ندارند استفاده از لنزهای چند کانونه مناسب بوده و باعث می شود که حتی بعد از جراحی نیز نیاز به عینک پیدا نکنند. این افراد بعد از جراحی کاتاراکت هم نزدیک و هم دور را به خوبی می بینند.

در بیشتر موارد بخشی از عدسی طبیعی داخل چشم باقی می ماند تا لنز مصنوعی را ساپورت کند. گاهی به دلایل مختلف بر روی بخش باقی مانده ی عدسی تیرگی هایی رخ می دهد که سبب تاری دید می گردد .این مشکل به راحتی و با انجام کاتاراکت ثانویه مشکل حل می شود. در این روش بهترین پزشک متخصص چشم با استفاده از لیزر بر روی بخش باقی مانده ی عدسی یک سوراخ ایجاد می کند تا نور بتواند به درستی بر روی شبکیه قرار بگیرد و این تاری دید از بین رود.

آیا جراحی آب مروارید خطرناک است؟

پاسخ به این سوال منفی است امروزه با پیشرفت روز افزون علم چشم پزشکی این جراحی به یکی از پیشرفته ترین جراحی های چشم تبدیل شده است. آب مروارید را شاید بتوان تنها مشکلی دانست که تنها راه حل آن جراحی است. البته نا گفته نماند که این جراحی ممکن است عوارضی مانند التهاب چشم، خونریزی و یا عفونت را به همراه داشته باشد که در صورت انتخاب پزشکی متخصص و ماهر این عوارض به حداقل خواهد رسید.

عمل آب مروارید چقدر طول می کشد و چه هزینه ای دارد؟

اب مروارید یک جراحی سرپایی و سریع بوده و نیاز به بستری ندارد. این جراحی در مجموع ممکن است بین 45 دقیقه تا 1 ساعت با توجه به شرایط عمومی بیمار، بیهوشی داشتن یا نداشتن حین عمل و… بستگی داشته باشد.

هزینه جراحی آب مروارید بر طبق عوامل مختلفی همچون نوع بیمه تحت پوشش، جراحی های همزمان، تجهیزات مورد استفاده و…. تعیین می گردد .

بهترین جراح پلک در تهران  

دکتر پرویز محمدی

جراح و متخصص چشم فوق تخصص قرنیه و خارج چشمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.